Rozpoczyna się kolejny, amerykański etap peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia. Wędrówka ikony w ramach przedsięwzięcia „Od Oceanu do Oceanu” jest inicjatywą świeckich liderów ruchów obrony życia z kilkudziesięciu krajów. Dotąd obraz gościł w 24 krajach Europy i Azji. Przejechał ok. 65 tys. km.
Jak poinformowała Ewa H. Kowalewska z Human Life International-Polska, oficjalną uroczystość powitania i rozpoczęcie II etapu peregrynacji zaplanowano na 24 sierpnia br. w najstarszej parafii katolickiej w Ameryce Północnej na wyspie św. Klemensa, na rzece Potomac w stanie Maryland. Wizyta ikony w Stanach Zjednoczonych potrwa do 1 listopada 2014 roku. W tym czasie obraz odwiedzi liczne miejscowości na wschodnim wybrzeżu USA, następnie przejedzie na zachód i powędruje wzdłuż Pacyfiku. Weźmie także udał w wielkim Marszu Życia w Waszyngtonie.
„Będzie to nadal pielgrzymka ‘od Oceanu do Oceanu’ - tym razem od Atlantyku do Pacyfiku. W tym czasie ikona odwiedzi także kilka miast w Kanadzie. Jesienią przyszłego roku skieruje się na południe – do Meksyku. W najbliższym czasie rozpoczną się także pierwsze rozmowy na temat Jej odwiedzin w Ameryce Południowej” – podkreśla Kowalewska.
Tymczasem przygotowano już nowy feretron oraz oświetlenie ledowe ikony. Skonstruowano także specjalną, nową aluminiową skrzynię do podróży samolotem.
Peregrynację Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” rozpoczęło przyłożenie kopii ikony do oryginału na Jasnej Górze i poświęcenie jej przez abp. Stanisława Nowaka w dniu 28 stycznia 2012 roku. Właściwa pielgrzymka rozpoczęła się 15 czerwca we Władywostoku. Od tego czasu Ikona nieustannie wędruje. Uczestnicy pielgrzymkowej akcji rozdali 250 tys. ulotek z aktem powierzenia Matce Bożej ochrony cywilizacji życia, odwiedzili dotąd ok. 400 miejscowości, 75 katolickich katedr i 73 wielkich sanktuariów i prawie 50 cerkwi prawosławnych.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.