Ciało prawosławnego kapłana z ranami kłutymi odnaleziono 5 sierpnia niedaleko cerkwi śś. Konstantyna i Heleny w Pskowie na północy Rosji.
75-letni ks. Paweł Adelgejm prawdopodobnie zginął z rąk 27-letniego chorego psychicznie mężczyzny z Moskwy. Podejrzany podczas aresztowania ranił się dwukrotnie nożem w pierś i krzyczał, że duchownego kazał mu zabić szatan. Jak twierdzi regionalny radny Lew Szlosberg z Pskowa, domniemany sprawca przez kilka dni przebywał w domu księdza, o co prosiła duchownego jego matka sądząc, że pomoże mu to uporać się z chorobą.
Ks. Adelgejm był w czasach sowieckich więziony za rozpowszechnianie nielegalnie wydawanej literatury religijnej. W 1970 r. skazano go na trzy lata obozu pracy za „antysowiecką propagandę”. Od końca lat 70. duchowny pracował w Pskowie. Ostatnio ostro krytykował patriarchat moskiewski.
Papież Leon XIV apeluje o pilne działania na rzecz ochrony stworzenia.
„Wasze pierwsze świadectwo, jakie dajecie, to być kapłanami zakochanymi w Chrystusie”.
Leon XIV do uczestników spotkania dotyczącego budowania wspólnot chroniących godność osoby.
W Światowy Dzień Ubogich wspólny posiłek w Auli Pawła VI był ważnym punktem jubileuszowych wydarzeń.
Pozdrawiam pielgrzymów polskich, wspominając rocznicę Orędzia pojednania.
Prace te były częścią Watykańskiej Wystawy Misyjnej w 1925 roku.