Mobilne Muzeum Jana Pawła II w podróży po Europie

Loreto, Santiago de Compostela, Lisieux, Fatima, Wiedeń - do sanktuariów w tych miastach europejskich wyruszy w piątek z Krakowa-Łagiewnik Mobilne Muzeum Jana Pawła II. Pojazd będzie promować Kraków i Małopolskę jako centrum turystyki pielgrzymkowej.

Podróż mobilnego muzeum, należącego do Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie, potrwa trzy tygodnie. W tym czasie pielgrzymi i turyści odwiedzający najsłynniejsze europejskie miejsca pielgrzymkowe będą mogli zobaczyć ekspozycję zainstalowaną w pojeździe oraz zapoznać się z materiałami opisującymi małopolskie miejsca kultu religijnego.

Na wystawie w mobilnym muzeum będzie można obejrzeć pamiątki takie jak m.in.: pióro z lat. 60. XX w. którym posługiwał się ks. kard. Karol Wojtyła, krzyż pektoralny Jana Pawła II wykonany z okazji 25-lecia pontyfikatu, mitra papieska z Tor Vergata, ornat papieża ze Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie w 2000 r.

"Planowana od wielu miesięcy podróż mobilnego Muzeum Jana Pawła II po najpopularniejszych miejscach pielgrzymkowych w Europie nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Dzieje się tak oczywiście za sprawą decyzji papieża Franciszka o organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie" - powiedział w czwartek dziennikarzom prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Z pewnością naszą ofertą zainteresuje się teraz dużo więcej osób, które będą chciały przekonać się co takiego ma w sobie miasto, które wkrótce odwiedzą miliony młodych ludzi" - dodał.

Jak przypomniał prezes Centrum "Nie lękajcie się!" ks. prałat Jan Kabziński, Mobilne Muzeum od dwóch lat podróżuje po Polsce i Europie, w tym czasie odwiedziło kilkadziesiąt miast i miejscowości. "Osoby wizytujące ekspozycję mają okazję do chwili refleksji nad życiem i przesłaniem bł. Jana Pawła II oraz możliwość zapoznania się z filmami i materiałami promującymi Kraków i region małopolski. Na specjalnie przygotowanych planszach pokazujemy, jak rozwija się krakowskie Centrum +Nie lękajcie się!+ kierując szczególne zaproszenie do odwiedzenia tego miejsca" - powiedział ks. Kabziński.

Zdaniem marszałka Małopolski Marka Sowy Kraków i Małopolska mają szczególne znacznie dla pielgrzymów z całego świata. "Znajduje się tu ponad 120 sanktuariów i są to miejsca o międzynarodowej randze i renomie, świątynie o wybitnym znaczeniu kulturowym, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Światowe Dni Młodzieży przyciągną rzesze pielgrzymów, którzy będą mogli odwiedzić je wszystkie i modlić się w naprawdę wyjątkowych miejscach" - dodał marszałek.

Turyści odwiedzający mobilne muzeum otrzymają katalogi i mapy prezentujące obiekty i miejsca kultu religijnego w Małopolsce. Wydawnictwa przygotowano w sześciu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej) w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.

Równolegle w trakcie przejazdu Mobilnego Muzeum Jana Pawła II przez Europę na kanale Discovery we Włoszech i w Hiszpanii zostanie wyemitowany film "Śladami Jana Pawła II" (25 emisji we Włoszech i 28 emisji w Hiszpanii).

W czwartek ruszył też portal internetowy prezentujący ofertę religijną Małopolski: sacrum.visitmalopolska.pl. Działa on w sześciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej.

Podróż Mobilnego Muzeum Jana Pawła II jest organizowana w ramach projektu "Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej" realizowanego przez woj. małopolskie i miasto Kraków przy współpracy z krakowskim Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2011 r. i wciąż jest kontynuowana. Jego wartość to ponad 1,1 mln zł, w tym ponad 800 tys. zł to środki unijne. W ramach projektu, w październiku 2012 r. w Hiszpanii i w kwietniu 2013 r. we Włoszech odbyły się spotkania adresowane do branży turystycznej oraz organizatorów wyjazdów religijnych i pielgrzymek. Natomiast w październiku 2013 r. w Krakowie zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja poświęcona turystyce religijnej.

Mobilne muzeum to 18-metrowej długości pojazd w barwach papieskich. W jego naczepie ustawione są gabloty z eksponatami, prezentowane są też m.in. zdjęcia przedstawiające życie Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II.

Pomysłodawcą ruchomego muzeum był ks. Zygmunt Kosowski z Wydawnictwa św. Stanisława, a pomysł zrealizowało Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Muzeum to rozpoczęło działalność w 2011 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama