Więzienie i chłosta za forum

Na siedem lat więzienia i 600 batów został skazany administrator portalu społecznościowego w Arabii Saudyjskiej za założenie forum internetowego poświęconego roli religii w tym kraju - poinformowały we wtorek miejscowe media.

W zamyśle założyciela Raifa Badawiego forum "Uwolnić saudyjskich liberałów" (Free Saudi Liberals) miało służyć dyskusji na temat roli religii w Arabii Saudyjskiej. Jak podała organizacja praw człowieka Human Rights Watch, znajdowały się na niej m.in. artykuły krytykujące wpływowych duchownych muzułmańskich w kraju, w tym wielkiego muftiego.

Badawi od czerwca 2012 roku przebywał w areszcie pod zarzutem popełnienia przestępstwa internetowego oraz nieposłuszeństwa wobec ojca, co saudyjskie prawo klasyfikuje jako czyn karalny.

Dziennik "Al Watan" poinformował, że oprócz wymierzenia Badawiemu kary więzienia i chłosty sędzia nakazał zamknięcie forum, uznanego przez sąd za godzące w wartości islamskie. Jak dodała gazeta, wycofano zarzut apostazji, która w Arabii Saudyjskiej karana jest śmiercią.

Sędziowie w tym kraju orzekają w sprawach, opierając się bardziej na własnej interpretacji szariatu (religijnego prawa) niż na zapisach kodeksu karnego czy precedensach z przeszłości - przypomina agencja Reuters.

Król Abd Allah próbuje przeforsować zmiany w systemie prawnym, m.in. podniesienie standardów w szkoleniu sędziów, jednak przedstawiciele saudyjskiej palestry przyznają, że reformatorskie wysiłki monarchy trafiają na opór ze strony wymiaru sprawiedliwości - pisze Reuters.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama