Ks. Głowacki nowym generałem chrystusowców

Chrystusowcy zebrani na XII Kapitule Generalnej wybrali 4 lipca nowego przełożonego generalnego. Został nim 57-letni ks. Ryszard Głowacki, dotychczasowy radny generalny i proboszcz polonijnej parafii w Brunszwiku w Niemczech. Zastąpi on ks. Tomasza Sielickiego.

Ks. Ryszard Głowacki urodził się 11 kwietnia 1956 r. w Stargardzie Szczecińskim. Do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej wstąpił 14 sierpnia 1975 r. Rok później (29 września 1976 r.) złożył pierwszą profesję zakonną. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 25 maja 1982 r., został skierowany jako wikariusz do parafii św. Katarzyny w Goleniowie. Następnie posługiwał w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Stamtąd wyjechał 30 sierpnia 1980 r. do pracy polonijnej w RFN, gdzie był przez 5 lat duszpasterzem w Kolonii. 16 października 1990 r. został mianowany prowincjałem chrystusowców prowincji niemiecko-holendersko-włoskiej. Funkcję prowincjała pełnił przez dwie kadencje do 16 października 2002 r. Następnie został proboszczem polonijnej parafii w Brunszwiku.

Podczas XI Kapituły Generalnej Towarzystwa Chrystusowego w 2007 r. został wybrany radnym generalnym w Radzie Generalnej zgromadzenia i łączył tę funkcję z duszpasterstwem w Brunszwiku. Dziś XII Kapituła Generalna wybrała go nowym przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Po wyborze nowy przełożony generalny w kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu wobec zgromadzonych współbraci złożył przepisane prawem wyznanie wiary oraz przysięgę wierności. Po czym wszyscy odśpiewali dziękczynny hymn „Te Deum”. Następnie zgromadzeni w kaplicy chrystusowcy na znak posłuszeństwa złożyli ks. Generałowi wyrazy szacunku.

Nowo wybrany przełożony generalny skierował do współbraci kilka słów dziękując za zaufanie i prosząc o modlitewne wsparcie. Przywołując słowa założyciela zgromadzenia, sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, zapewnił współbraci, że będzie czynił wszystko, „abyśmy byli jedno”. Udzielił też swoim współbraciom błogosławieństwa.

Ks. Głowacki zastąpi na urzędzie przełożonego generalnego ks. Tomasza Sielickiego, który pełnił tę funkcję w latach 2007-2013.

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej założył 8 września 1932 r. ówczesny Prymas Polski kard. August Hlond. Bezpośrednio po zakończeniu wojny księża chrystusowcy jako pierwsi podjęli pracę duszpasterską na Pomorzu Zachodnim, które po kilku wiekach powróciło do Polski, organizując tam sieć parafii i prowadząc posługę wśród przesiedlonych na te tereny rodaków z Kresów Wschodnich.

Członkami zgromadzenia mogą być wyłącznie Polacy bądź urodzeni w innych krajach obywatele polskiego pochodzenia. W Poznaniu znajduje się Dom Główny chrystusowców.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama