Nie robimy rozróżnienia katolik – prawosławny. Wiemy, że dla Boga każdy człowiek ma jednakową wartość. Ponad 90 proc. naszych studentów to prawosławni. Staramy się uprawiać naukę, która stoi poza różnicami konfesyjnymi” – powiedział prof. Vardidze, rektor Uniwersytetu Katolickiego w Tbilisi.
Uniwersytet Katolicki w Tbilisi ma nową siedzibę. Poświęcił ją administrator apostolski dla Kaukazu, bp Giuseppe Pasotto CSS.
Po upadku komunizmu w stolicy Gruzji powstało wiele uczelni prywatnych. Także Kościół katolicki zaproponował studia na wydziale teologicznym. W 2002 r. powstał Instytut Filozofii, Teologii, Historii i Kultury. Zaledwie trzy lata temu uczelnia została uznana przez państwo i otrzymała status uniwersytetu. Jak misję uczelni określa jej rektor, prof. Vaja Vardidze?
„Chcemy pracować dla społeczeństwa i wnosić w nie światło Chrystusa. Nie deklarujemy się jako uniwersytet katolicki, ale stoimy na straży wartości chrześcijańskich. Nie robimy rozróżnienia katolik – prawosławny. Wiemy, że dla Boga każdy człowiek ma jednakową wartość. Ponad 90 proc. naszych studentów to prawosławni. Staramy się uprawiać naukę, która stoi poza różnicami konfesyjnymi” – powiedział prof. Vardidze.
Do tej pory na uniwersytecie, ze względu na brak pomieszczeń, mogło studiować jedynie 200 osób. Od października będą gotowe miejsca dla ponad 500 studentów.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.