Negatywne genetyczne skutki in vitro

Wprowadzanie starych mutacji, endogamia, tendencja do cukrzycy i nadciśnienia...

Genetyczne skutki zapłodnienia pozaustrojowego były głównym tematem spotkania Zespołu Ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, które pod przewodnictwem abp Henryka Hosera odbyło się w siedzibie kurii diecezji warszawsko-praskiej.

W spotkaniu uczestniczył m.in. prof. Andrzej Kochański, genetyk kliniczny z Polskiej Akademii Nauk. "Już dziś możemy obserwować negatywne konsekwencje genetycznego zapłodnienia in vitro począwszy od wprowadzania starych mutacji, poprzez endogamię, czyli pojawianie się zbyt wielu genów osób spokrewnionych w populacji" - powiedział KAI.

Prof. Kochański dodał, że technologia sztucznego rozrodu wprowadza nowe mutacje, zmiany odziedziczalne pomiędzy pokoleniami jak np.: nietolerancja glukozy, tendencje do cukrzycy, nadciśnienie tętnicze. I niestety - jak podkreślił członek Zespołu Ekspertów KEP, większości natury tych zmian na poziomie zdrowia człowieka nie można wyjaśnić, ponieważ nie zna się mechanizmów jakie nimi rządzą.

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na genetyczne konsekwencje zapłonienia in vitro na dużych populacjach. - Z roku na rok wzrasta liczba dzieci z problemami natury medycznej, wynikającymi z przyczyn genetycznych. Szacuje się że obecnie dotyczy to już nawet 1/3 populacji dzieci urodzonych z zapłodnienia pozaustrojowego - poinformował prof. Kochański. - Niestety, podobnie jak inne problemy genetyczne, nie podlegają one leczeniu - dodał.

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych został powołany przez Episkopat Polski 18 czerwca 2008 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama