Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął 20 maja uchwałę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Mariannie Popiełuszko, matce bł. Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika.
Nadanie tytułu odbędzie się w ramach obchodów Święta Województwa, 7 czerwca o godz. 16. w Toruniu, podczas Uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. Marianna Popiełuszko jest trzecim w historii regionu jego honorowym obywatelem. W 2010 roku taki tytuł przyjęli kard. Józef Glemp oraz prezydent Lech Wałęsa.
W uzasadnieniu do uchwały sejmiku wskazano na chęć podkreślenia rodzicielskiej troski i umiejętności przebaczania. – Przez splot polskich dramatów jej postać związana jest z województwem kujawsko-pomorskim, gdzie w sposób szczególny pielęgnuje się pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce. Ta pamięć wykracza też dalej i obejmuje w naturalny sposób osoby, które z ks. Jerzym były szczególnie związane. Dzisiaj, nadając honorowe obywatelstwo województwa kujawsko-pomorskiego, społeczność regionu oddaje hołd osobie, która dla wielu z nas jest przykładem bezwarunkowej rodzicielskiej miłości okupionej dramatem, ale jednocześnie opromienionej postawą przebaczenia, tak potrzebnej w dzisiejszych czasach – czytamy w uzasadnieniu.
Program dwudniowej wizyty Marianny Popiełuszko na terenie województwa obejmuje spotkania z bp. Andrzejem Suskim, władzami regionu, harcerzami, dziećmi i młodzieżą, udział w nabożeństwach w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku oraz nawiedzenie miejsc pamięci poświęconych Błogosławionemu.
Marianna Popiełuszko urodziła się w 1920 roku. Wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo rolne we wsi Okopy w obecnym województwie podlaskim. Urodziła pięcioro dzieci. Od śmierci księdza Jerzego uczestniczy w licznych spotkaniach o charakterze religijnym i rocznicowym. - Pogodziłam się z wolą Bożą i przebaczyłam ludziom, którzy zadali śmierć mojemu synowi. Modlę się za nich, nie przeklinam – powiedziała w jednym z nielicznych udzielonych wywiadów.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.