Watykan w ONZ głęboko zaniepokojony prześladowaniem chrześcijan.
Stolica Apostolska wyraziła głębokie zaniepokojenie pogwałceniami wolności religijnej i prześladowaniami chrześcijan w takich regionach świata, jak Afryka, Azja czy Bliski Wschód. Jej stanowisko na wyraził podczas wczorajszego (27 maja) dialogu z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka abp Silvano Tomasi.
Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ w Genewie przypomniał, że według wiarygodnych badań każdego roku ponad 100 tys. chrześcijan ponosi śmierć z powodów związanych z ich wiarą. Inni poddawani się przymusowym wysiedleniom, niszczone są ich miejsca kultu, dochodzi do gwałtów i porwań ich przywódców, jak to stało się niedawno w przypadku dwóch biskupów prawosławnych w Aleppo w Syrii. Abp Tomasi zauważył, że wiele z tych aktów jest wynikiem fanatyzmu, nietolerancji, terroryzmu i dyskryminującego ustawodawstwa. Ponadto w niektórych krajach zachodnich, gdzie obecność chrześcijańska była w przeszłości integralną częścią społeczeństwa, narasta tendencja do marginalizacji chrześcijaństwa w życiu publicznym, pomijając jego wkład społeczny i historyczny, dochodząc wręcz do "ograniczenia zdolności wspólnot wiary, by mogły nadal prowadzić swe dzieła charytatywne".
Watykański dyplomata przypomniał następnie, że Rada Praw Człowieka ONZ uznała, iż religia i duchowość służą promocji ludzkiej godności oraz, że chrześcijaństwo służy prawdziwemu dobru ludzkości. W związku z tym przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wskazał, jak wielki wymiar ma posługa Kościoła katolickiego, od edukacji po opiekę zdrowotną i pomoc uchodźcom. Służbę tę Kościół pełni niezależnie od rasy czy religii osób, którym posługuje. Abp Tomasi zakończył swoje wystąpienie cytując słowa papieża Franciszka z okazji 1700 rocznicy edyktu mediolańskiego: "niech wszędzie będzie respektowane prawo do publicznego wyrażania swej wiary i niech bez uprzedzeń będzie przyjmowany wkład, jaki chrześcijaństwo nadal wnosi do kultury i społeczeństwa naszych czasów".
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.