Kolekcja ponad 400 wizerunków Matki Boskiej będzie tworzyć wystawę "Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu". Wśród prezentowanych od soboty obiektów muzeum zaprezentuje m.in. figurki gipsowe, drzeworyty, oleodruki.
"Oprócz obiektów wykonanych przez twórców ludowych takich jak m.in. dawne i współczesne rzeźby drewniane, zaprezentujemy także figurki gipsowe i porcelanowe, które wraz z oleodrukami i dekoracją ze sztucznych kwiatów tworzyły ołtarzyki domowe w domach rodzin robotniczych i chłopskich żyjących na Górnym Śląsku na początku XX wieku" - poinformowała PAP kurator wystawy w Muzeum Górnośląskim Urszula Batko.
Najstarszymi obiektami będą drzeworyty datowane na przełom XVIII i XIX wieku, zwane grafikami dewocyjnymi. Niemałą część prezentowanej kolekcji stanowić będą pochodzące z XIX wieku obrazy malowane na szkle - z rejonu Dolnego Śląska, południowo-wschodniej Polski oraz Czech.
Wśród obrazów na płótnie z XIX i XX wieku wykonanych w warsztatach w Częstochowie, Gidlach i Krakowie pokazane zostaną "wizerunki portretowe" i tzw. sceny z życia. W przypadku obrazów portretowych będą to w szczególności kopie cudownych obrazów z sanktuariów i miejsc pątniczych, m.in. Wspomożycielka Wiernych z Pasawy, Matka Boska Karmiąca, Matka Boska Częstochowska (malowana farbami olejnymi oraz temperą na papierze).
Odrębną grupę stanowić będą dewocjonalia z polskich jak i europejskich miejsc pątniczych. Muzeum pokaże bogatą kolekcję kropielniczek glinianych i porcelanowych, drewniane różance z Lourdes (XIX/XX wiek), cudowne medaliki Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej, medaliki z miniaturą zdjęcia Matki Boskiej Częstochowskiej, broszki, przypinki, szkaplerze, święte obrazki, modlitewniki.
W zbiorach Muzeum Górnośląskiego znajduje się ok. 500 obiektów związanych z wizerunkiem Matki Boskiej, z czego 400 z nich znajdzie się na wystawie. Początki tej kolekcji sięgają okresu przed drugą wojną światową.
Ekspozycja "Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" potrwa od soboty do 15 września. Towarzyszy VI Metropolitalnemu Świętu Rodziny (18 maja-2 czerwca), którego celem jest promocja rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary oraz budowania trwałych więzi społecznych.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.