Vermont w poniedziałek został trzecim amerykańskim stanem, który zezwolił na "medycznie wspomagane samobójstwo". Możliwość taka istnieje już w Oregonie i stanie Waszyngton na północnym zachodzie.
Demokratyczny gubernator Vermontu (północny wschód) Peter Shumlin w poniedziałek po południu (czasu lokalnego) podpisał projekt ustawy, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez stanową legislaturę.
W czasie publicznej uroczystości podpisania ustawy gubernator zaznaczył, że "mieszkańcy Vermontu w stanie terminalnym choroby będą mogli teraz mieć kontrolę nad swoim losem".
Prawo przewiduje, że cierpiący na nieuleczalną chorobę mieszkańcy stanu, których dalszą długość życia lekarze szacują na mniej niż sześć miesięcy, będą mogli poprosić o eutanazję. Warunkiem będzie jednak uzyskanie dwóch opinii lekarskich; prawo przewiduje też okres 17 dni przed przepisaniem dawki substancji medycznej, która spowoduje śmierć.
Vermont stał się pierwszym stanem, który zezwolił na eutanazję na drodze legislacyjnej. Oregon i stan Waszyngton uczyniły to poprzez referendum. W ubiegłym roku podobna inicjatywa poniosła fiasko w Massachusetts i Connecticut, a w tym roku - w stanie Maine.
Media podkreślają, że Vermont często decyduje się na rozwiązania prawne, przyjmowane później w kolejnych amerykańskich stanach. W 2009 roku jako pierwszy zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci; prawodawstwo takie przyjęło od tego czasu 12 z 50 stanów USA.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.