Spotkanie polskich i niemieckich biskupów

W Berlinie zakończyło się trzydniowe doroczne spotkanie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec. Biskupi wymieniali poglądy na tematy bioetyczne oraz dotyczące świętowania niedzieli. Nawiązano także do 50-lecia słynnej wymiany listów biskupów polskich i niemieckich w 1965 r.

Przedstawiciele episkopatów modlili się wspólnie za ofiary II wojny światowej w berlińskim kościele Królowej Męczenników, który leży nieopodal byłego hitlerowskiego więzienia Plötzensee. Abp Ludwig Schick, współprzewodniczący grupy kontaktowej, podkreślił znaczenie tej modlitwy i spotkania dla współistnienia narodów w Europie. Docenił to także Hans Ulrich Seidt, dyrektor generalny niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przyjęło polską delegację. „Obecne, kolejne spotkanie biskupów to sygnał dla naszego ministerstwa, jak budować dobre relacje na podstawie pracy grup roboczych” – przyznał niemiecki dyplomata.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego episkopatu Polski, głównymi tematami omawianymi w Berlinie były aktualne problemy związane z bioetyką, ochrona niedzieli oraz doświadczenia związane z przeciwdziałaniem wykorzystywaniu seksualnemu. Polscy biskupi z dużą uwagą przyjrzeli się działającym już programom prewencyjnym niemieckiego episkopatu. Również abp Schick wskazał, że „aby mieć wpływ na kulturę życia w naszych społeczeństwach, musimy więcej współpracować w tych dziedzinach”.

Obie strony chcą też rozwijać działalność fundacji Maksymiliana Kolbego. Ma ona na celu umacnianie wysiłków prowadzących do pojednania w Europie. Jak powiedział ks. Jarosław Mrówczyński, Fundacja Kolbego wychodzi poza kontekst polsko-niemiecki, mając na uwadze m.in. takie kraje, jak Ukraina, Albania czy Bośnia i Hercegowina.

W 2015 r., w 50. rocznicę słynnej wymiany listów biskupów, polsko-niemiecka grupa kontaktowa spotka się na moście granicznym między Zgorzelcem a Görlitz. W tym też roku przewidziane są specjalne uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec i ks. Jarosław Mrówczyński oraz arcybiskup Berlina kard. Rainer Maria Woelki, metropolita Bambergu abp Ludwig Schick i ordynariusz Görlitz bp Wolfgang Ipolt.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama