Zwierzchnicy Prawosławnych i Koptów przyjechali do Mediolanu w 1700 rocznicę wydania Edyktu Mediolańskiego.
Archidiecezja mediolańska gości w tych dniach dwóch wschodnich patriarchów: Bartłomieja I z Konstantynopola, duchowego zwierzchnika prawosławia, oraz Teodora II z Egiptu, zwierzchnika prawosławnych Koptów. Pomimo tego samego określenia jako „prawosławni” obaj hierarchowie reprezentują różne tradycje wyznaniowe orientalnego chrześcijaństwa i nie są ze sobą instytucjonalnie związani. Teodor II, który przez ostatnie dni gościł w Watykanie, odwiedza w Mediolanie tamtejsze wspólnoty swego Kościoła. Bartłomiej I przybył zaś na uroczystości upamiętniające 1700-lecie Edyktu Mediolańskiego.
Obu wschodnich hierarchów podejmuje w Mediolanie tamtejszy arcybiskup kard. Angelo Scola. Ich wizytę nazwał znakiem nadziei i najważniejszym punktem obchodów rocznicy edyktu. Teodor II, który przybył do Mediolanu jako pierwszy, prosił katolików o szczerą modlitwę za Egipt.
Natomiast Bartłomiej I, który pozostanie w Mediolanie do jutra i bierze udział w całej serii ekumenicznych wydarzeń, podkreślił znaczenie Edyktu Mediolańskiego. Był on cywilizacyjnym przełomem. Chrześcijanie wyszli z podziemia, zakończył się dla nich okres prześladowań. Zyskali wpływ na europejską cywilizację. Kształtowało się pojęcie praw człowieka, poczynając od uznanej w Edykcie Mediolańskim wolności religijnej, która po raz pierwszy stała się prawem – mówił patriarcha Konstantynopola.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.