Kolumbia nie będzie 15. krajem świata uznającym związki homoseksualne.
Większością 51 do 17 głosów tamtejszy senat odrzucił projekt odnośnej ustawy zaproponowany przez Socjalną Partię Jedności Narodowej. Była to druga debata na temat legalizacji „małżeństw” między osobami tej samej płci.
Głosowaniu towarzyszyły przed siedzibą parlamentu manifestacje zwolenników i przeciwników ustawy. Do głębokiej i pełnej szacunku debaty wezwał z kolei senatorów tamtejszy episkopat.
Hierarchowie przypomnieli, że małżeństwo od zawsze było instytucją tworzoną przez trwały związek łączący istoty biologicznie odmienne i wzajemnie się uzupełniające: mężczyznę i kobietę. Podkreślili, że taka a nie inna postawa Kościoła nie wynika w żadnej mierze z nietolerancji czy dyskryminacji kogokolwiek. Małżeństwo jest bowiem związkiem „naturalnym i prawnym, zorientowanym na prokreację, edukację dzieci i wzajemną pomoc małżonków, co stanowi niezastąpiony wkład w dobro wspólne społeczeństwa” – przypomnieli kolumbijscy biskupi.
Dodali także, że takie opinie podziela ogromna większość narodu. Wezwali zatem tych, którzy tworzą w kraju prawo, do debaty nikogo nie odrzucającej, ale zarazem będącej przykładem przestrzegania wartości demokratycznych, do których zachowania wezwani są wszyscy Kolumbijczycy.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Naśladujcie Maryję w jej postawie adoracji, służby i pielgrzymowania.
„Radość Jezusa wypełnia serce, jest pokojem, dobrocią, czułością”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.