W najbliższą niedzielę Papież udzieli sakramentu bierzmowania grupie młodzieży, tydzień później odprawi Mszę z okazji Dnia Bractw i Pobożności Ludowej.
Franciszek potwierdził wszystkie papieskie wydarzenia związane z Rokiem Wiary zaplanowane jeszcze przez Benedykta XVI.
Swój akces do udziału w watykańskim spotkaniu zgłosiło już ponad 70 tys. osób, które w tym roku przystąpią do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Franciszek udzieli go 44 osobom. Liczba ta może wzrosnąć, jeśli do Watykanu uda się dotrzeć dwojgu młodym z Haiti. Najstarszy z bierzmowanych ma 55 lat i pochodzi z Republiki Zielonego Przylądka.
„Przybędą młodzi pochodzący z tych terenów, gdzie chrześcijanie są w trudnej sytuacji, z regionów, gdzie wciąż toczą się wojny, i tych, które dotykają kolejne klęski żywiołowe. Będą to młodzi, którzy ukazują oblicze Chrystusa wszędzie tam gdzie człowiek żyje i cierpi” – podkreśla organizator spotkania, abp Rino Fisichella kierujący Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Spotkanie bractw ma pokazać siłę pobożności ludowej i tradycji. W trzydniowych obchodach weźmie udział 55 tys. osób z całego świata.
„Każde z tych wydarzeń poprzedzi symboliczna procesja. Przejdzie ona od obelisku na placu przed bazyliką watykańską do grobu św. Piotra i właśnie w tym miejscu odmówione zostanie wyzwanie wiary – wskazuje abp Fisichella. –
Będzie to krótka katecheza przypominająca wymowę miejsc, w których się znajdujemy, i ich znaczenie dla naszej wiary”.
Abp Fischella poinformował ponadto, że trwają ostatnie przygotowania do ogólnoświatowej adoracji eucharystycznej. Odbędzie się ona 2 czerwca równocześnie na całym świecie z okazji Bożego Ciała.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.