Francuscy biskupi ostrzegają przed radykalizacją postaw społecznych. Skłania do tego sposób, w jaki rząd rozprawił się z przeciwnikami tak zwanych małżeństw homoseksualnych.
Władze za wszelką cenę starają się uniknąć debaty społecznej na ten temat i przyśpiesza się proces legislacyjny. W piątek za homomałżeństwami opowiedział się senat. Zdaniem rzecznika episkopatu arogancja władz nakłada się na poważny kryzys społeczny, co może doprowadzić do eskalacji napięć. W sobotę kilkakrotnie ugodzono nożem jednego z głównych przedstawicieli antygejowskiej opozycji. Dziś policja aresztowała 70 osób, które chciały protestować przed parlamentem. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Bernard Podvin, wiele osób czuje się zranionych postawą władz.
„Trzeba być zdecydowanym w obronie naszych wartości. Nie wolno się ich wyrzekać. Ale wszystko to powinno się odbywać w spokoju, bez przemocy, we wzajemnym poszanowaniu – powiedział rzecznik episkopatu. – Wiele osób jest głęboko zasmuconych pośpiechem przy podejmowaniu tak ważnych decyzji, brakiem debaty. Dziś ta postawa wydaje złe owoce. Gdzie nie ma miejsca na dyskusję, tam rodzi się przemoc. Każdy pasterz musi być zaniepokojony radykalizacją postaw, bo nie jest ona dobrym doradcą. Tym bardziej, że my nie mamy się czego wstydzić. Musimy być w nas tym więcej spokoju, im ważniejsza ma być nasza determinacja”.
Ks. Podvin zapowiedział, że kwestią homomałżeństw biskupi zajmą się na rozpoczynającej się jutro sesji plenarnej. Wybrany też na niej zostanie nowy przewodniczący episkopatu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.