Zakończyła się Msza przed bazyliką św. Piotra

Na placu Świętego Piotra odbyła się się inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka. W ceremonii uczestniczyły d130 oficjalnych delegacji, w tym ponad 30 prezydentów, wśród nich Bronisław Komorowski.

Najpierw, stojąc w otwartym samochodzie, objeżdżał plac Świętego Piotra wśród wiwatujących tłumów z całego świata.

Franciszek w trakcie objazdu placu zszedł na chwilę z samochodu, by pozdrowić niepełnosprawnego. Serdecznie witał się z wielojęzycznym tłumem, a wyraz swemu zadowoleniu dawał między innymi wznosząc kciuk w geście "OK". Z ruchu jego ust można było odczytać, że witał wiernych także mówiąc: "ciao".

Wierni przybyli z flagami i powitalnymi transparentami. Na jednym z nich widnieje napis po włosku: "Z daleka przybyłeś i prostotą nas podbiłeś".

Wśród przedstawicieli oficjalnych delegacji byli: wiceprezydent USA Joe Biden, prezydent Włoch Giorgio Napolitano, premier Mario Monti, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, delegacje innych wyznań i religii.

Po objeździe placu papież modlił się wraz z patriarchami Kościołów wschodnich przy grobie Świętego Piotra.

Rozpoczynający dziś posługę Piotrową papież Franciszek otrzymał paliusz i pierścień Rybaka – symbole władzy biskupa Rzymu. Przedstawiciele kardynałów złożyli hołd nowemu papieżowi.

Na placu św. Piotra kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran nałożył papieżowi paliusz, którego wcześniej używał Benedykt XVI.

Kardynał protoprezbiter Godfried Danneels, odmówił modlitwę, zaś dziekan kolegium kardynalskiego, czyli kardynał protoepiskop Angelo Sodano nałożył na palec papieża pierścień Rybaka.

Pierścień Rybaka oznacza, że noszący go jest następcą św. Piotra, który zanim został papieżem był rybakiem, a Chrystus uczynił go „rybakiem ludzi”. Pierścień, który będzie nosił Franciszek, zawiera wizerunek św. Piotra z kluczami w ręku. Został wykonany z pozłacanego srebra według projektu Enrico Manfriniego za pontyfikatu Pawła VI. Kiedyś należał on do nieżyjącego już sekretarza tamtego papieża, bp. Pasquale Macchiego, a ostatnio przechowywał go kard. Giovanni Battista Re.

Paliusz, przysługujący metropolitom (papież jest metropolitą rzymskiej prowincji kościelnej) i oznaczający ich pasterską posługę w Kościele, jest długim okrągłym pasem z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma krzyżami (czerwonymi w przypadku papieża, czarnymi w przypadku pozostałych metropolitów, symbolizującymi rany Chrystusa na krzyżu) i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna do utkania tych przedmiotów pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia), w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Wcześniej święci się je podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pod wezwaniem tej męczennicy, wzniesionej nad jej grobem przy via Nomentana.

Następnie po dwóch przedstawicieli każdej z trzech grup kardynałów: biskupów, prezbiterów i diakonów złożyło papieżowi hołd posłuszeństwa w imieniu wszystkich członków Kolegium Kardynalskiego. Wśród nich byli m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, kard Joachim Meisner z Kolonii oraz kard. Josef Tomko ze Słowacji i kard. Renato Martino. Wszyscy kardynałowie mieli okazję założyć hołd papieżowi tuż po jego wyborze, jeszcze w Kaplicy Sykstyńskiej.

Przedstawiciele innych grup Kościoła zrobią to podczas papieskiego ingresu do jego katedry jako biskupa Rzymu, czyli bazyliki św. Jana na Lateranie, planowanego już po Wielkanocy.

Na początku homilii wygłoszonej we wtorek podczas mszy inaugurującej pontyfikat papież Franciszek zapewnił swego poprzednika Benedykta XVI o bliskości i złożył mu życzenia imieninowe.

Papież powiedział w homilii, którą wygłosił stojąc: "Dziękuję Panu za możliwość sprawowania tej mszy świętej na początku posługi Piotrowej w uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Maryi Panny i patrona Kościoła powszechnego".

"Jest to okoliczność bardzo bogata w znaczenie, gdyż jest to także dzień imienin mojego czcigodnego poprzednika. Jesteśmy blisko niego w modlitwie, pełnej miłości i wdzięczności" - dodał Franciszek.

Papież powitał kardynałów i biskupów, kapłanów, diakonów, zakonników i zakonnice oraz wszystkich wiernych. Następnie podziękował za obecność przedstawicielom innych Kościołów i wspólnot kościelnych, a także przedstawicielom społeczności żydowskiej oraz innych.

Franciszek pozdrowił też szefów państw i rządów oraz oficjalne delegacje z całego świata.

Papież Franciszek wymienił uściski na znak pokoju z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I oraz katolikosem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Gareginem II. Warto zaznaczyć, że nigdy dotąd żaden patriarcha Konstantynopola, który jest honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, ani też żaden katolikos nie uczestniczył w inauguracji posługi Biskupa Rzymu.

Papież senior Benedykt XVI śledził w telewizji Mszę św. inaugurującą pontyfikat papieża Franciszka – podała włoska agencja ANSA.

Papież senior przebywa obecnie w Castel Gandolfo, gdzie przeniósł się 28 lutego, w dniu swojego ustąpienia z Tronu Piotrowego. Mieszkają tam także cztery członkinie wspólnoty Memores Domini, związanej z ruchem Communione e Liberazione. Wcześniej pełniły już one posługę w apartamentach papieskich Benedykta XVI.

 

romereports Pope descends Popemobile to bless disabled man before Inaugural Mass

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg