Papież: Tylko niosąc Krzyż zbudujemy Kościół

W Kaplicy Sykstyńskiej o godz. 17.00 rozpoczęła się pierwsza Eucharystia pod przewodnictwem nowego papieża z udziałem wszystkich kardynałów. Kolejne zaskoczenie. Ojciec święty wygłosił improwizowaną, krótką homilię, bez przygotowanego tekstu.

Mówił prosto z serca, w języku włoskim. Benedykt XVI tę pierwszą homilię w Kaplicy Sykstyńskiej odczytał po łacinie.

Papież zbudował homilię wokół trzech słów kluczy: pielgrzymować, budować i wyznawać.

Papież mówił m.in.:

„Nasze życie jest wędrówką. Nie jest dobrze zatrzymywać się w drodze. Trzeba więc zawsze iść do przodu, iść w świetle Pana”.

Papież Franciszek podawał krótkie myśli, wznosząc pełne ciepła i dobra spojrzenie na kardynałów:

„Budować Kościół, na skale. Budować Kościół, Oblubienicę Chrystusa, na skale.(…) Jak nie budujesz na skale to co się dzieje? To samo co dzieciom na plaży. Kiedy budują z piasku, wszystko się rozwala. Jeśli nie wyznajesz Chrystusa, jeśli nie modlisz się do Niego, modlisz się do diabła. Ale i w wędrówce, przy budowaniu bywa, że trafiamy na burze, trzęsienia ziemi. Zawraca nas to nas wstecz” – podkreślił gestykulując papież.

I dalej: „W Ewangelii Piotr, który wyznał Chrystusa słowami: Tak Ty jesteś Chrystus, powiedział jednak: Idę za Tobą, ale bez krzyża. Ale jeśli idziemy bez krzyża, jeśli budujemy bez Krzyża, nie mamy nic wspólnego z uczniami Chrystusa. Tak, możemy być kardynałami, biskupami, księżmi ale nie mamy wtedy nic wspólnego z Chrystusem”.

Papież zakończył: „Chciałbym byśmy po tym czasie łaski, modlitwy, jaki wspólnie przeżyliśmy, byśmy budowali Kościół i wyznawali jedyną skałę jaką jest Krzyż. Tylko niosąc Krzyż zbudujemy Kościół. Jeśli więc mamy wyznawać, to tylko Jezus Ukrzyżowanego”.

Msza Św. odprawiana była w języku łacińskim. Czytania i psalm zaśpiewały osoby świeckie. Wszystko odbywało się w niezwykłej prostocie. W tym czasie setki ludzi śledziło uroczystość na Placu Świętego Piotra na sześciu rozstawionych telebimach.

Obejrzyj homilię: Budować, wędrować, wyznawać

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama