Kardynałowie modlili się o papieża

Przed rozpoczynającym się po południu konklawe kardynałowie zgromadzili się rano we wtorek w Watykanie na mszy w intencji wyboru papieża. W kazaniu dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, podziękował za "świetlany pontyfikat" Benedykta XVI.

Mszę pro eligendo Papa koncelebrowało 115 elektorów oraz kilkudziesięciu kardynałów, którzy z racji ukończenia 80 lat nie wezmą udziału w konklawe.

Około 180 kardynałów weszło do Bazyliki Świętego Piotra w uroczystej procesji. Przybył osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gaenswein, który od jego abdykacji 28 lutego przebywa z emerytowanym papieżem w Castel Gandolfo.

W kazaniu kardynał Sodano powiedział: "Pragniemy podziękować Ojcu, który jest w Niebie za pełną miłości troskę, jaką otacza zawsze swój Święty Kościół, a w szczególności za świetlany pontyfikat, jakim obdarzył nas poprzez życie i dzieła 265. następcy Piotra, umiłowanego i czcigodnego papieża Benedykta XVI, wobec którego ponawiamy w tym momencie naszą głęboką wdzięczność".

Po tych słowach w bazylice rozległy się długie gromkie brawa.

"Jednocześnie pragniemy dziś błagać Pana, by poprzez troskę duszpasterską ojców kardynałów zechciał szybko dać Dobrego Pasterza swojemu Świętemu Kościołowi" - dodał kard. Sodano.

Podkreślił, że kierując się miłością do Kościoła i całej ludzkości "ostatni papieże wystąpili z licznymi inicjatywami służącymi narodom i wspólnocie międzynarodowej, zabiegając bez ustanku o sprawiedliwość i pokój".

"Módlmy się o to, aby przyszły papież mógł kontynuować to nieustanne dzieło na szczeblu światowym" - mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Kazanie zakończył słowami: "Moi bracia, módlmy się o to, by Pan dał nam papieża, który z wielkodusznym sercem pełnić będzie tę szlachetną posługę".

We mszy udział wzięło kilka tysięcy wiernych z wielu krajów.

O godzinie 16.30 kardynałowie elektorzy zgromadzą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, skąd w uroczystej procesji, śpiewając hymn "Veni Creator" przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam złożą przysięgę. Po zakończeniu tej ceremonii Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie extra omnes, po którym wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuszczą Kaplicę. Jej drzwi zostaną zamknięte.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama