...mediach i rocznicy chrztu Polski. Zaczęły się obrady Konferencji Episkopatu Polski
Z udziałem przedstawicieli Episkopatów z różnych krajów, w Warszawie rozpoczęło się 361. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Biskupi dyskutować będą m.in. o przygotowywanym dokumencie o problemach bioetyki oraz przygotowaniach do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wieczorem w archikatedrze warszawskiej biskupi podziękują Bogu za pontyfikat Benedykta XVI i będą się modlić w intencji nowego papieża.
Abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych, przedstawi biskupom projekt dokumentu Episkopatu poświeconego niektórym wyzwaniom bioetycznym, przed którymi stają katolicy. Opracowanie dotyczy głównie początków ludzkiego życia, ale będą w nim również wskazania dotyczące postawy wiernych oraz osób pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne – poinformował KAI abp Hoser. Niewykluczone, że podczas najbliższego zebrania KEP dokument zostanie ostatecznie przyjęty.
Jeden z punktów programu przewiduje wystąpienia szefów mediów pracujących na rzecz Kościoła w Polsce: Biura Prasowego KEP, Katolickiej Agencji Informacyjnej, portalu Opoka i Redakcji Katolickiej TVP i Polskiego Radia. Biskupi zapoznają się także z informacjami dotyczącymi konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie miejsca na multipleksie dla programu społeczno-religijnego.
Wśród pozostałych kwestii, nad jakimi dyskutować będą biskupi są m.in. sprawy misyjne Kościoła, duszpasterstwo polonijne, przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz inicjatywy Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.
Zgodnie z tradycją, raz w roku w zebraniu plenarnym polskich biskupów uczestniczą przedstawiciele episkopatów z zagranicy. Tym razem do Warszawy przyjadą biskupi z Ukrainy, Kazachstanu, Czech, Węgier, Francji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Słowacji. Będą oni przysłuchiwać się obradom, ale także dzielić się doświadczeniami z życia Kościoła w swoich krajach. Poinformują np. o kwestiach bioetycznych w ustawodawstwie państwowym w Czechach czy mediach w służbie Kościoła we Francji.
We wtorek, 5 marca polski Episkopat weźmie udział we Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI i w intencji nowego papieża. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.00 w warszawskiej archikatedrze.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.