Licząca prawie 14 m wysokości statua papieża Jana Pawła II stanie wkrótce w Częstochowie. Będzie to jeden z najwyższych takich obiektów na świecie, ma być widoczny z niemal każdego zakątka miasta.
Co ciekawe, gigantyczna statua pojawi się w Parku Miniatur Sakralnych, gdzie znajduje się 17 replik znanych obiektów sakralnych, wykonanych w skali 1:25. Najmniejsze sięgają zwiedzającym do kolan, największe mają ok. 3 m wysokości. "Chodzi nam o pewien element zaskoczenia zwiedzających. Raz mogą się poczuć jak Guliwer w krainie liliputów, a po chwili perspektywa całkowicie się zmienia" - wyjaśnił Piotr Kaleta z Parku Miniatur Sakralnych.
Odsłonięcie statuy i poświęcenie jej przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo zaplanowano na 13 kwietnia. Wysokość obiektu ma wówczas weryfikować przedstawiciel Księgi Rekordów Guinnessa. Według przedstawicieli parku, statua jest wyższa o 2 m od podobnej figury znajdującej się w Chile.
"Jan Paweł II to największy z Polaków, najbardziej znany na świecie, niekwestionowany autorytet, a ponadto honorowy obywatel Częstochowy, którą wielokrotnie odwiedzał i uważał za miejsce szczególne, 'dobre miasto'. To legło u podstaw decyzji o uczczeniu go w ten sposób" - powiedział PAP Kaleta.
Jak poinformował, w parku trwają już prace przy budowie fundamentu, a statua z włókna szklanego, wykonywana przez firmę z Nowej Soli, jest już także prawie ukończona. "Przedstawia ona Jana Pawła II z pierwszych minut po wyborze na stolicę Piotrową, kiedy wyszedł do tłumu i z ojcowskim uśmiechem szeroko rozpostarł ramiona" - wyjawił Kaleta.
W częstochowskim parku znajdują repliki najpiękniejszych bazylik i sanktuariów z Ziemi Świętej, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Turcji i Armenii. W tym sezonie w parku pojawią się też: ogród biblijny z roślinami znanymi z Biblii oraz replika rzymskich katakumb, w których spotykali się pierwsi chrześcijanie. (PAP)
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.