To czas modlitwy za ojców, aby "byli wzorami silnej wiary i radosnej trzeźwości".
Hasło czterdziestego szóstego już Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu brzmi: "Ojciec - świadek wiary i trzeźwości". Celem Tygodnia jest nie tylko zachęcenie do abstynencji od alkoholu, ale może przede wszystkim jest to czas modlitwy za ludzi uzależnionych od alkoholu i za ich rodziny. Całkowita rezygnacja z alkoholu na tych kilka dni nawet przez pijących rzadko i niewiele może być formą pokuty za nadużywających alkoholu. Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych.
W liście skierowanym do wiernych bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości podkreślił wielką rolę ojca w rodzinie. "Budowanie dobrej rodziny i wychowywanie dzieci nie jest możliwe, gdy brakuje trzeźwości. Dlatego też jednym z podstawowych obowiązków ojca jest troska o trzeźwość własną, ale też trzeźwość żony i dzieci" - zaznaczył.
Bp Bronakowski zwrócił uwagę na skalę problemu. "Uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal cztery miliony piją ryzykownie, szkodliwie alkohole, dwa miliony polskich dzieci żyje w rodzinie z problemem alkoholowym" - napisał.
Jak podkreślił bp Bronakowski, polskie rodziny, polskie społeczeństwo, potrzebują dzisiaj trzeźwych ojców, ale potrzebują także trzeźwych ojców duchownych. "Kapłani powinni z ojcowską miłością zaangażować się w ochronę trzeźwości polskich rodzin" - zaznaczył.
Jak co roku Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości przygotował vademecum skoncentrowane wokół tematu przewodniego. Są w nim także m.in. pomoce liturgiczne, modlitewnik Apostoła Trzeźwości, konspekty katechez i wykaz instytucji, do których mogą się zwrócić osoby walczące o trzeźwość własną lub swoich bliskich. Więcej informacji o tygodniu modlitw na: www.duszpasterstwotrzezwosci.pl.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.