W Domu Polskim w Rzymie trwa spotkanie Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II.
Rozpoczęła je Eucharystia, sprawowana wczoraj przy grobie błogosławionego patrona tej organizacji. Liturgii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który sprawuje władzę zwierzchnią nad Fundacją.
Ustanowiona dekretem papieskim 16 października 1981 r., ma ona charakter międzynarodowy. Liczy 44 Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji w 16 krajach świata. Realizują one cele, które postawił przed nimi Jan Paweł II. Fundacja ma popierać i realizować inicjatywy o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związane z pontyfikatem Jana Pawła II. M.in. prowadzi Ośrodek Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II i sponsoruje program stypendialny dla studentów z Europy Wschodniej.
„Jedna z form działalności Papieskiej Fundacji to pomoc i kształcenie młodzieży ze Wschodniej Europy – wyjaśnia kard. Dziwisz. – Jak słyszałem wczoraj od dyrektora Domu Studentów naszej Fundacji w Lublinie, już przeszło 900 osób ukończyło studia ze stopniem magistra, a 80 ze stopniem doktora. To jest duże osiągnięcie. Ale też jest praca związana z kontaktami naukowymi, wymiana kulturalna. Od samego początku Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II bardzo zależało, by była wymiana między Wschodem a Zachodem. Chciał takiej struktury, żeby się to odbywało. Trzeba było poszukać miejsca i znalazłszy je stworzyliśmy Dom Polski. W ten sposób powstała rzymska Fundacja. Nazwaliśmy ją potem Fundacją Jana Pawła II”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.