Zmarły w środę kard. Józef Glemp był częstym gościem na Jasnej Górze. W czwartek wspominają go gospodarze sanktuarium - ojcowie paulini. Prymas senior był konfratrem tego zakonu. Tym tytułem paulini wyróżniają osoby szczególnie zasłużone dla swej wspólnoty.
Biuro prasowe Jasnej Góry przypomniało w czwartek, że kard. Glemp zwykle uczestniczył w głównych uroczystościach religijnych w Częstochowie, często wygłaszając homilie. Przyjeżdżał m.in. 3 maja na uroczystość Matki Bożej Królowej Polski; 15 sierpnia na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (był m.in. w ubiegłym roku) i 26 sierpnia - Matki Bożej Częstochowskiej.
3 maja 2011 r. właśnie kard. Glemp ponowił na Jasnej Górze Milenijny Akt Oddania Polski Matce Bożej w 45. rocznicę jego złożenia przez swojego poprzednika, kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlił się wówczas o umiejętność właściwego korzystania z wolności, wzywając, by sterem życia Polaków były zasady moralne i obywatelskie.
"Dzięki wolności możemy wyjeżdżać i pracować poza granicami państwa, co wpływa na stan posiadania i rozwoju, czasem jednak za cenę upadku duchowego. Wchodząc w daleki świat niekiedy gubimy się, przestajemy być sobą i płyniemy bez steru. Sterem są zasady moralne i obywatelskie" - mówił wówczas kardynał.
Na Jasnej Górze kard. Glemp modlił się także w ważnych dla Polski momentach, m.in. w dniu ogłoszenia stanu wojennego. Tu także przybywał, by podziękować za swoje jubileusze, jak 30. rocznica przyjęcia święceń biskupich. W sierpniu witał pielgrzymów zdążających do Częstochowy w Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce - jednej z największych, przybywających co roku na Jasną Górę.
Każdego roku kard. Glemp wraz z polskimi biskupami uczestniczył w dorocznych rekolekcjach episkopatu Polski na Jasnej Górze. W listopadzie 2009 r. ostatni raz był na rekolekcjach i zebraniu plenarnym episkopatu jako urzędujący prymas. Biskupi podziękowali mu wówczas za jego 28-letnią posługę prymasowską. "Bóg zapłać za wszystkie słowa dobroci; za przymrużenie oka na te wady, które są ludzkie, i które towarzyszą także nam starszym" - dziękował wówczas kardynał.
Prymas senior zmarł 23 styczna wieczorem w warszawskim szpitalu. 2 lutego obchodziłby 30. rocznicę posługi jako kardynała. Miał 83 lata. W czwartek paulini polecają go Bogu w swoich modlitwach.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.