Będzie ordynariat dla byłych luteran?

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary twierdzi, że Kościół mógłby pozwolić wracającym na jego łono protestantom zachować ich „uprawnione tradycje”.

Według „Catholic Culture” podczas spotkania autorskiego dotyczącego swojej najnowszej książki na temat teologii Benedykta XVI abp Gerhard Ludwig Müller stwierdził, że Kościół katolicki mógłby zezwolić luteranom „zachować uprawnione tradycje, które rozwinęli” i zostać członkami Kościoła, jak miało to miejsce w przypadku anglikanów.

- Świat luteranów jest nieco inny od świata anglikanów, wśród których zawsze byli tacy, którzy byli bliżsi katolicyzmowi – powiedział hierarcha. Dodał, że niektórzy luteranie mają nadzieję na przywrócenie pełnej wspólnoty z Rzymem.

- W mojej ojczyźnie, w Niemczech, protestanci często nie są po prostu przeciwni katolicyzmowi, często zachowywali katolickie tradycje – stwierdził abp Müller. Mają być wśród nich tacy, którzy uważają, że Sobór Watykański II dokonał reform, których chciał Marcin Luter.

Konstytucja papieska "Anglicanorum coetibus" z 2009 roku pozwoliła anglikanom, którzy chcieliby wrócić do Kościoła katolickiego, tworzyć ordynariaty personalne, w ramach których mogliby zachowywać swoje unikalne tradycje. Do tej pory powstały ordynariaty Matki Bożej z Walsingham (dla Anglii i Walii), Katedry Św. Piotra (dla USA i Kanady) oraz Matki Bożej Krzyża Południa (dla Australii).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama