Ponad tydzień potrwają w Poznaniu obchody związane z XVI Dniem Judaizmu. W ramach obchodów zaplanowano m.in. koncerty, debaty i wspólne nabożeństwa.
Hasłem tegorocznego, przypadającego 17 stycznia, Dnia Judaizmu jest cytat z Księgi Rodzaju: "Ja jestem Józef, brat wasz". Miejscem centralnych obchodów będzie Opole.
"Dialog katolików z Żydami, braterskie spotkania, debaty i wspólne pochylanie się nad świętą Księgą wynikają z podstawowych założeń nauczania Kościoła i z przesłania Ewangelii. Dlatego też respekt i szacunek wobec narodu żydowskiego to postawa z gruntu chrześcijańska, w której nie tylko odkrywamy starotestamentalne korzenie, ale także wspólnotę najwyższych wartości" - podkreślił w imieniu organizatorów poznańskich obchodów ks. Jerzy Stranz.
W Poznaniu od lat obchody Dnia Judaizmu trwają przez wiele dni; tegoroczne otworzy w środę wernisaż wystawy pasteli Piotra Sztymy "Bramy Jerozolimy". W kolejnych dniach w Bibliotece Raczyńskich zorganizowana będzie wystawa judaików "Izrael - Ziemia Obiecana. Ziemia Święta". Zaplanowano też promocje książek oraz warsztaty dla dzieci "Święta żydowskie".
W ramach Dni Judaizmu przygotowano koncerty muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołów Hagada i Nona-Art oraz koncert "Kołysanki na wieczny sen" w wykonaniu Leny Piękniewskiej i zespołu Soundcheck.
Zaplanowano też debatę "Wspólnota losów Żydów i chrześcijan" z udziałem przedstawicieli Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
17 stycznia w jednym z poznańskich kościołów odbędzie się nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
Obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu zakończy koncert zespołu Tempero z jazzowymi aranżacjami muzyki klezmerskiej.
Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu, przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii, Holandii i Szwajcarii.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.