Tym żył Kościół w 2012r.

Zobacz jakie były najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła na świecie w mijającym roku

MARZEC

Meksyk. Kuba. W dniach 23-28 marca Benedykt XVI odbył 23. pielgrzymkę zagraniczną w czasie swojego pontyfikatu. W trakcie pobytu w Meksyku 23-26 marca papież m.in. spotkał się z prezydentem Meksyku Felipe Calderonem oraz dziećmi w Guanajuato, odprawił Mszę św. w Parku Dwustulecia w Silao i nieszpory z biskupami Ameryki Łacińskiej w Leonie. Setki tysięcy rozentuzjazmowanych Meksykanów na spotkaniach z papieżem, gorąca, serdeczna atmosfera na ulicach i trasach przejazdu papieskiego orszaku, relacje z wizyty na czołówkach mediów wszystkich krajów latynoskich i w większości życzliwe komentarze, złożyły się na triumfalne przyjęcie Benedykta XVI w Meksyku, drugim pod względem liczby katolików kraju na świecie. W swoich wystąpieniach papież mówił m. in. o trudnościach społecznych jakie dotykają ten kraj i inne kraje Ameryki Łacińskiej, gdy wiele rodzin przeżywa podziały lub jest zmuszonych do migracji, gdy wielu cierpi z powodu ubóstwa, korupcji, przemocy domowej, handlu narkotykami, kryzysu wartości lub z powodu przestępczości.

Natomiast na kubański etap papieskiej wizyty apostolskiej Benedykta XVI złożyły się m.in.: Msza św. w Santiago de Cuba z okazji 400. rocznicy odkrycia figurki Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre z udziałem 200 tys. wiernych, wizyta w sanktuarium patronki Kuby, spotkanie z prezydentem Raulem Castro oraz uroczysta Eucharystia na Placu Rewolucji José Martiego w Hawanie. Mimo, że wizyta na Kubie miała charakter duszpasterski, nie można było uniknąć jej kontekstu politycznego. W Hawanie papież podczas Mszy św. zaapelował do władz o zapewnienie autentycznej wolności religijnej i poszanowanie swobody sumienia „Kuba i świat potrzebują zmian, ale będą one miały miejsce jedynie wówczas, jeśli każdy będzie zdolny do pytania się o prawdę i zdecyduje się na podjęcie drogi miłości, upowszechniając pojednanie i braterstwo” – powiedział Benedykt XVI. Słowa te zabrzmiały szczególnie mocno, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że na dzień przed jego przybyciem reżim dokonał fali aresztowań wśród członkiń ruchu Damy w Bieli, zrzeszającego żony i krewnych osadzonych w kubańskich więzieniach dysydentów. Na ich temat papież rozmawiał podczas spotkania z prezydentem Castro. Nie doszło jednak do oficjalnego spotkania przedstawicieli opozycji z Ojcem Świętym.

Belgia. Wybór nowego przewodniczącego i czterech wiceprzewodniczących, a także kwestie aktywnego starzenia się i solidarności międzypokoleniowej - to główne kwestie jakie podjęto podczas wiosennego spotkania plenarnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), które obradowało w Brukseli w dniach 21-23 marca. Wzięło w nim udział 23 biskupów reprezentujących episkopaty krajów członkowskich Unii Europejskiej. Nowym przewodniczącym organizacji został kard. Reinhard Marx, metropolita Monachium i Fryzyngi, który w swoim pierwszym wystąpieniu nawiązał do obecnego kryzysu gospodarczego i finansowego podkreślając, że jest to „decydujący moment dla przyszłości Europy”. Wyraził jednocześnie przekonanie, że Unia Europejska dysponuje odpowiednim potencjałem do przezwyciężenia tego kryzysu, a do tego potrzebna jest większa solidarność.

Europa. Przez cały rok w różnych miastach europejskich odbywały się spotkania w ramach zainaugurowanej w 2011 r. inicjatywy „Dziedziniec Pogan”. W dniach 29 i 30 marca pod hasłem „Kultura tworzenia prawa i społeczeństwo wielokulturowe” na temat mafii rozmawiano w Palermo na Sycylii; w Barcelonie w dniach 17- 18 maja tematem było "Piękno i transcendencja"; w Krakowie spotkano się dwukrotnie: 20 czerwca starano odpowiedzieć na pytanie: „Czy możliwa jest jeszcze wspólna troska o dobro wspólne?”, a 20 grudnia tematem było: "Jakie są wartości wcześniejsze niż polityka"; w dniach 13-14 września w Sztokholmie debatę poświęcono relacji nauki i wiary a 16 i 17 listopada, w dwóch portugalskich miastach: Guimarães i Bradze rozmawiano na temat "wartości życia". Organizowany przez Papieską Radę ds. Kultury „Dziedziniec Pogan” jest pomyślany jako przestrzeń dialogu wierzących z ateistami, agnostykami i obojętnymi religijnie. Inicjatorem tych spotkań był Benedykt XVI, który w grudniu 2009 r. w bożonarodzeniowym przemówieniu do Kurii Rzymskiej nawiązał do istniejącego w świątyni jerozolimskiej „dziedzińca pogan”, gdzie gromadzili się nie-żydzi, aby oddawać kult prawdziwemu Bogu.

KWIECIEŃ


Niemcy. Od 13 kwietnia do 13 maja w katedrze w Trewirze wystawiono Świętą Tunikę Chrystusa, o którą – zgodnie z przekazem Ewangelii – rzymscy żołnierze rzucili los na Golgocie. Z tej okazji najstarsza niemiecka diecezja przyjęła ponad 545 tys. pielgrzymów. Uroczystości odbywały się w 500. rocznicę pierwszego publicznego wystawienia relikwii w 1512 r.


MAJ

Włochy. Benedykt XVI odwiedził 13 maja trzy miejscowości we włoskiej Toskanii: Arezzo, La Vernę i Sansepolcro. W Arezzo papież odprawił Mszę św., zjadł obiad z biskupami Toskanii, odwiedził sanktuarium w La Vernie, gdzie spotkał się z zakonnikami i zakonnicami z rodziny franciszkańskiej oraz Sansepolcro. Była to pierwsza w tym roku podróż Benedykta XVI po Włoszech.

Włochy. W dniach 7-10 maja w Rzymie odbył się XII Europejski Kongres Katechetyczny. "Katecheza nie jest indoktrynacją, ale doświadczeniem Boga. Także dziecko jest bytem otwartym na transcendencję i trzeba pomóc mu dbać o przyjaźń z Jezusem Chrystusem"– napisano w komunikacie końcowym. Tematem spotkania była „inicjacja chrześcijańska w perspektywie nowej ewangelizacji”. Szczególną uwagę zwrócono na wprowadzenie w chrześcijaństwo dzieci i młodzieży w wielu 7-16 lat. Organizatorem spotkania była Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Niemcy. W dniach 16-20 maja odbył się w Mannheim 98. Katholikentag - Zjazd Katolików Niemieckich. Uczestniczyło w nim ok. 80 tysięcy osób. Program spotkania zawierał ponad 1200 punktów: od nabożeństw, modlitw, przez spotkania biblijne i koncerty po dyskusje i wykłady specjalistyczne. Wiele miejsca poświęcono m.in. na problem zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Miejscem kolejnego, 99. Katholikentagu, będzie za dwa lata Ratyzbona.

CZERWIEC

Włochy. W dniach 30 maja - 3 czerwca w Mediolanie odbyło się VII Światowe Spotkanie Rodzin. Złożyło się na nie: trzydniowy Międzynarodowy Kongres Teologiczno-Duszpasterski z udziałem 350 tys. osób, wizyta duszpasterska Benedykta XVI w mediolańskiej archidiecezji, a w jej ramach spotkanie z duchowieństwem, młodymi, władzami, koncert na cześć papieża w najsłynniejszym teatrze operowym świata La Scali, Święto Świadectw w mediolańskim Parku Bresso oraz uroczysta Msza św. z udziałem 850 tys. wiernych ze 153. krajów. "Zharmonizowanie czasu pracy i wymogów rodziny, życia zawodowego i macierzyństwa, pracy i święta jest ważne dla budowania społeczeństwa o ludzkim obliczu" - mówił papież i zachęcał: "Zawsze dawajcie w tym pierwszeństwo logice `być` przed logiką `mieć`: pierwsza z nich buduje, druga kończy się zniszczeniem". Spotkanie odbyło się pod hasłem "Rodzina: praca i świętowanie". Wśród jego uczestników była liczna grupa Polaków z bp Stanisławem Stefankiem, członkiem Rady KEP ds. Rodziny. Wielkiemu świętu rodzin z całego świata towarzyszyły Targi Rodziny przez które przewinęło się ponad 50 tys. osób, a także Kongres Dzieci, w którym wzięło udział 900 malców. Była to najdłuższa z 28. wizyt Benedykta XVI apostolskich na terenie Włoch. Niestety, Spotkanie odbyło się w cieniu tragicznego trzęsienia ziemi, które 29 maja nawiedziło region Emilia Romagna w północnych Włoszech. W jego wyniku zginęło 16 osób, rannych zostało 350, a bez dachu nad głową ok. 8 tys. osób. Papież zapowiedział też, że kolejny zjazd rodzin odbędzie się w roku 2015 w Filadelfii w USA.

Irlandia. W dniach 10-17 czerwca w Dublinie odbył się 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Jego hasłem były słowa: "Eucharystia: `Komunia z Chrystusem oraz między nami`”. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował biskup łowicki Andrzej Dziuba. Podczas Kongresu z udziałem tysięcy osób z całego świata odbywały się seminaria, koncerty, warsztaty, wystawy, a przede wszystkim nabożeństwa eucharystyczne. Ważnym wydarzeniem było także sympozjum teologiczne w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. 17 czerwca za pośrednictwem telewizji z uczestnikami Kongresu połączył się Benedykt XVI i przekazał orędzie końcowe. "Na drodze ku prawdziwej odnowie liturgicznej Soboru Watykańskiego II jest jeszcze wiele do zrobienia" – zwrócił uwagę papież. Zapowiedział, że następny Kongres odbędzie się za 4 lata w Cebu na Filipinach.

USA. Od 21 czerwca do 4 lipca trwała kampania pod hasłem „Dwa tygodnie dla wolności”. W zorganizowanej przez amerykański episkopat na szeroką skalę akcji wzięło udział tysiące Amerykanów, którzy nie godzą się z nowymi prawami, sprzecznymi z ich wiarą, a usilnie forsowanymi przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Nakładają one na wszystkie instytucje, w tym pracodawców katolickich, obowiązek finansowania ubezpieczeń pokrywających zabiegi sterylizacji, czy środków antykoncepcyjnych i aborcyjnych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| 2012, 2012 ROK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg