Tym żył Kościół w 2012r.

Zobacz jakie były najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła na świecie w mijającym roku

PAŹDZIERNIK

Świat. We wszystkich Kościołach lokalnych uroczyście zainaugurowano Rok Wiary, który rozpoczął się 12 października i potrwa do 24 listopada 2013 r. Z tej okazji w Ziemi Świętej uroczystą liturgię odprawiono w Kafarnaum. Zwierzchnicy wspólnot katolickich Ziemi Świętej wezwali do stawania się „żywymi znakami obecności Chrystusa” na ziemi wiary i zmartwychwstania. W Iraku, gdzie za wyznawanie wiary chrześcijańskiej można zapłacić życiem obchody rozpoczęto Mszą w katedrze św. Józefa w stołecznym Bagdadzie. W Lyonie na terenie Eurexpo w święcie dającym początek diecezjalnym obchodom Roku Wiary wzięło udział ponad 20 tys. osób. W Hiszpanii pielgrzymi z Toledo przybyli tłumnie do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Z kolei w Burgos abp Gil Hellín otworzył bramę katedry jako symbol „wrót wiary”, przez które następnie przeszli pielgrzymi z całej diecezji. Austriacy i Słoweńcy zainaugurowali transgraniczne obchody Roku Wiary, co ma służyć pogłębieniu współpracy regionalnej w Europie. W Japonii zdaniem bp Paula Shinichi Itonaga, który przez 30 lat kierował japońską diecezją Kagoshima na wyspie Kiusiu Rok Wiary jest "lekarstwem dla Kościoła i społeczeństwa".

USA. W 145 miastach odbyły się 20 października manifestacje w obronie wolności religijnej. Tysiące Amerykanów wyszło na ulice, aby protestować przeciwko forsowanej przez administrację Białego Domu tzw. reformę zdrowotną, łamiącą sumienia wierzących poprzez zmuszanie ich w ramach ubezpieczenia do opłacania środków antykoncepcyjnych, wczesnoporonnych i sterylizacji. Manifestacje odbywały się także w małych miasteczkach, jednak najliczniejszy wiec odbył się w Chicago, miasta uważanego za przybrane rodzinne miasto Baracka Obamy. Tysiące ludzie niosło kartki z napisami: „Głosuj za życiem i wolnością”. Obecni byli obrońcy życia z żółtymi balonikami, na których widniał napis „Life”(Życie).


LISTOPAD

Egipt. Ortodoksyjny Kościół Koptyjski ma od 4 listopada nowego patriarchę. Został nim 60-letni bp. Tawadrous (Teodor), dotychczasowy biskup pomocniczy w egipskim El-Beheira. Zgodnie z tradycją nazwisko jednego z trzech kandydatów nowego patriarchy wyciągnął w losowaniu chłopiec z zawiązanymi oczami. Obecny „patriarcha Aleksandrii i całego Egiptu”, zwierzchnik – jak się szacuje – od ośmiu do dwunastu milionów ortodoksyjnych koptów na całym świecie, jest 118 następcą św. Marka Ewangelisty. Poprzedni zwierzchnik koptów, patriarcha Szenuda III, zmarł 17 marca br. w wieku 88 lat.

Francja. W całym kraju masowo protestowano przeciwko homozwiązkom. Miały one charakter ponadwyznaniowy. W samym tylko Paryżu 17 listopada w manifestacji przeciwko tak zwanym małżeństwom jednopłciowym uczestniczyło według szacunków organizatorów 200 tys. osób. W Lyonie 27 tys., a w Marsylii 8. Kilkutysięczne marsze przeszły też ulicami Tuluzy, Nantes i Rennes. Natomiast w 18 listopada organizatorem marszu w stolicy Francji był instytut Civitas, związany z francuskimi tradycjonalistami.

Syria. W wyniku wybuchu bomb 28 listopada w zamieszkałej w większości przez chrześcijan i druzów dzielnicy Damaszku zginęły 54 osoby. W położonej w południowo wschodniej części stolicy Syrii Jaramana eksplodowały cztery bomby, z których dwie znajdowały się w samochodach. Co najmniej 120 kolejnych osób zostało ciężko rannych. Nuncjusz apostolski w Syrii abp Mario Zenari skrytykował panującą obecnie obojętność wobec syryjskiej wojny domowej, która stała się już czymś "zrutynizowanym". W trwającej od marca 2011 wojnie domowej w Syrii zginęło już ponad 40 tys. osób a ponad 500 tys. mieszkańców kraju przebywa w obozach dla uchodźców w Jordanii, Libanie, Turcji, Iraku i w kilku krajach Afryki Północnej.

GRUDZIEŃ

Chiny. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich oraz nieuznawana przez Stolicę Apostolską Konferencja Biskupia Kościoła Katolickiego w Chinach (BCCCC) formalnie odwołały bp. Thaddeusa Ma Daqina jako koadiutora diecezji szanghajskiej oraz pozbawiły go wszystkich funkcji zarówno w Stowarzyszeniu jak i BCCCC. Decyzję podjęła w Pekinie Komisja Stała obydwu organizacji. W odpowiedzi sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Savio Hon Tai-Fai zapewnił o pełnym poparciu Stolicy Apostolskiej dla biskupa pomocniczego w Szanghaju. Stwierdził, że decyzja nieuznawanej przez Watykan Konferencji Biskupiej Kościoła Katolickiego Chin (BCCCC), o cofnięciu nominacji nie ma żadnych podstaw prawnych. Jednocześnie wezwał katolików na całym świecie do modlitwy w intencji bp. Ma Daqina i Kościoła w Chinach.

Włochy. W Rzymie w dniach 28 grudnia - 1 stycznia 2013 r. odbywa się 35. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Do Wiecznego Miasta przybyło ok. 40 tys. młodych ludzi z całej Europy, wśród których najliczniejszą grupę stanowią, w liczbie 12 tys., Polacy. W ramach spotkania odbywają się: program poranny w parafiach, obejmujący modlitwę, wymianę myśli w grupach oraz odkrywanie znaków nadziei; popołudniowe spotkania tematyczne dotyczące życia duchowego, sztuki i kwestii społecznych; modlitwa o pokój w parafiach, a następnie „Święto Narodów”, które odbędzie się u progu Nowego Roku.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| 2012, 2012 ROK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg