„Watykan nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek marnotrawstwo” – oświadczył na konferencji prasowej kard. Giuseppe Versaldi, przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej.
Zaprezentował on dziennikarzom nowy regulamin tego urzędu. „Nie możemy liczyć na zwiększenie naszych dochodów w najbliższym czasie i dlatego trzeba obniżyć koszty funkcjonowania watykańskich instytucji” – powiedział kard. Versaldi. Wyjaśnił on, że oszczędności będą pochodziły z reorganizacji i wyeliminowania marnotrawstwa. Watykańskie instytucje nie mogą jednak rezygnować ze swej statutowej działalności. Zagwarantowana też zostanie godność pracowników. To również z myślą o nich, o ich pensjach oraz emeryturach, należy zaprowadzić porządek w watykańskim budżecie i skończyć z deficytem.
Kard. Versaldi zapowiedział, że równolegle z oszczędnościami będzie się dążyć do jak największej przejrzystości watykańskich finansów. „Od naszej wiarygodności w tym względzie zależy w dużej mierze wielkoduszność wiernych, którzy wspierają finansowo działalność Kościoła” – powiedział przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.