Bóg nigdy nie opuszcza swego ludu - przypomniał kardynał Leonardo Sandri. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.
Wydawać się może, że nad Bliskim Wschodem i mieszkającymi tam chrześcijanami zbierają się coraz czarniejsze chmury. Jednak Bóg nigdy nie opuszcza swego ludu. Mówił o tym do irackich seminarzystów kard. Leonardo Sandri. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich odwiedził seminarium duchowne w Erbil.
Hierarcha przywołał przykład współczesnych męczenników, którzy oddali swe życie za Chrystusa w Iraku. Podkreślił, że to właśnie „jakość ich świadectwa” buduje chrześcijańską wspólnotę. Przypomniał ostatnie słowa ks. Ragheeda Ganniego, który został zabity w Mosulu w Niedzielę Palmową 2007 r. „Podczas gdy kule rozbijały szyby naszego kościoła, oddaliśmy Chrystusowi nasze cierpienia jako znak miłości” – mówił kapłan, wyrażając zarazem pewność, że „w tym świecie pełnym zła Duch Święty nadal będzie zachęcał ludzi, by pracowali dla dobra ludzkości”.
Kard. Sandri przypomniał też ofiarę życia chaldejskiego arcybiskupa Mosulu Faradża Raho, który został porwany, a następnie zamordowany, oraz dwóch księży, Tha'ira Saada i Boutrosa Wasima, którzy zginęli wraz z kilkudziesięcioma wiernymi w zamachu na syryjskokatolicką katedrę w Bagdadzie. Zachęcił przygotowujących się do kapłaństwa seminarzystów, by czerpali z nich przykład tego, jak żyć i służyć mieszkańcom Bliskiego Wschodu.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.