Symbol gotyku, katedra Notre Dame w Paryżu kończy 850 lat.
Uroczysty rok jubileuszowy rozpoczyna się dzisiaj w paryskiej katedrze. Arcydzieło architektury i symbol francuskiego Kościoła będzie bowiem obchodzić 850. rocznicę powstania. Budowa „Notre-Dame de Paris” na maleńkiej wyspie na Sekwanie w centrum stolicy Francji, którą rozpoczęto w 1163 r., trwała ponad 180 lat i została ukończona w 1345 r.
Wieczornym uroczystościom rozpoczynającym obchody będzie przewodniczyć metropolita paryski kard. André Vingt-Trois. Ceremonia rozpocznie się na dziedzińcu przed katedrą. Uroczysta procesja ruszy sprzed dzwonnicy do wnętrza kościoła, gdzie zostanie odprawiona Eucharystia. Po raz pierwszy po renowacji zabrzmią też tamtejsze organy, a całość zakończy projekcja filmu o dziejach katedry.
Jubileuszowe uroczystości będą trwać do 24 listopada przyszłego roku. Szacuje się, że w tym czasie świątynię nawiedzi 20 mln wiernych i turystów. Na obfity program składają się okolicznościowe celebracje liturgiczne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Gotycka świątynia w zamyśle miała być rodzajem katechizmu z kamienia, stąd bogate ornamenty nawiązujące do scen biblijnych, które miały pomóc w zrozumieniu prawd wiary, większość wiernych bowiem nie potrafiła czytać i pisać. Gruntowny remont przeszła w 1846 r. Także przed obecnym jubileuszem wykonano szereg prac renowacyjnych, m.in. poprawiono system wewnętrznego oświetlenia. Zmiany dotyczyć będą także m.in. dzwonów. Ich nowy zestaw zabrzmi po raz pierwszy w przyszłoroczną Niedzielę Palmową.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało komunikat po tym spotkaniu.
„Nie bójmy się prosić, zwłaszcza gdy wydaje nam się, że na to nie zasługujemy".
Została podarowana w 1963 r. Pawłowi VI przez ówczesnego ambasadora Brazylii.
„Abyśmy zrozumieli wzajemną zależność wszystkich istot stworzonych".