Samobójstwo w katedrze Notre-Dame

78-latek zastrzelił się przed głównym ołtarzem paryskiej katedry.

Około godz. 16, we wtorek, 21 maja. 78-letni pisarz, Dominique Venner stanął przed głównym ołtarzem katedry Notre-Dame, wyciągnął pistolet i strzelił sobie w usta na oczach setek ludzi. Personel świątyni próbował reanimować mężczyznę zanim przybyły wezwane natychmiast policja i straż pożarna, ale samobójca zginął na miejscu. Wszyscy przebywający w katedrze wierni i turyści zostali ewakuowani.

Nie są na razie potwierdzone motywy działania samobójcy. Venner zostawił kopertę z listem. W ostatnich miesiącach działał przeciwko legalizacji "małżeństw" homoseksualnych we Francji. Francuscy komentatorzy podkreślają, że ich legalizacja w zeszłym miesiącu, wbrew woli większości Francuzów mogła stać się przyczyną tragedii. Na swym blogu zapowiadał on „symboliczny i spektakularny gest” sprzeciwu wobec przyjętej przez francuski parlament ustawy o małżeństwach homoseksualnych. Venner kierował dwumiesięcznikiem historycznym „Nouvelle Revue d’Histoire”. Był autorem licznych książek.

Biskup pomocniczy archidiecezji paryskiej Jérôme Beau odprawił wieczorem Mszę św. ekspiacyjną w katedrze Notre-Dame. W liturgii uczestniczyli m.in. księża pracujący na co dzień w świątyni, w tym jej rektor-archiprezbiter, ks. Patrick Jacquin.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg