Konflikt izraelsko-palestyński jest po ludzku nierozwiązalny jako problem natury ideologicznej. W trwającym Roku Wiary winniśmy jednak pamiętać, że dla Boga nic nie jest niemożliwe.
Taką opinię wyraził biskup pomocniczy Jerozolimy William Shomali w wywiadzie dla Papieskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Wikariusz patriarchalny katolików obrządku łacińskiego w Jerozolimie i Palestynie zdaje sobie sprawę, że dla powstrzymania exodusu chrześcijan z Ziemi Świętej konieczny jest pokój. Pozostaje on wciąż niepewny, pomimo osiągniętego w zeszłym miesiącu zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. Niepewna jest sytuacja ekonomiczna i wysokie bezrobocie. Np. w Betlejem 30 proc. młodych ludzi jest bez pracy. Nadzieję rodzą przybywające tam pielgrzymki, których liczba wzrasta. Ich obsługa daje miejscowej ludności możliwość pracy i zarobku. W ostatnim miesiącu było w Betlejem tysiące pielgrzymów – powiedział bp Shomali.
Jednak jego zdaniem, aby zachęcić chrześcijan do pozostania w Ziemi Świętej, potrzeba motywacji nie tylko materialnej, lecz i duchowej. Muszą oni zrozumieć, że jako tam urodzeni mają trwać i dawać świadectwo wiary. Jerozolimski biskup pomocniczy porównuje konflikt izraelsko-palestyński do „nieuleczalnej choroby”. Zachęca w Roku Wiary do modlitwy, ufając, że Bóg i z takich chorób może uzdrowić.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.