Miasto Poznań i całą Polskę oddał Niepokalanej abp Stanisław Gądecki na zakończenie Procesji Światła, która odbyła się w stolicy Wielkopolski wieczorem 8 grudnia.
Procesja Światła przeszła, pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity i w asyście strażaków z zapalonymi pochodniami, sprzed kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce, przez Most Biskupa Jordana do figury Niepokalanej przy kościele Najświętszej Maryi Panny „in Summo” na Ostrowie Tumskim. To właśnie w tym miejscu, jak potwierdzają badania archeologiczne, istniała pierwsza świątynia chrześcijańska na ziemiach polskich – kaplica wzniesiona przy palatium Mieszka I.
W poznańskiej procesji wzięli udział mieszkańcy Poznania i okolicznych miejscowości, a w szczególności członkowie różnorodnych grup i wspólnot maryjnych, rozważając po drodze różańcowe Tajemnice Światła. Na jej zakończenie abp Gądecki przekazał strażakom bukiet kwiatów, który podnieśli na wysięgniku wozu strażackiego i umieścili u stóp stojącej na kolumnie, kilka metrów nad ziemią figury Niepokalanej. To złożenie kwiatów, jak zaznaczył arcybiskup, jest „symbolem naszego jednomyślnego zawierzenia Niepokalanej”. Natomiast Jej wizerunek przypomina nam o tym, że „Kościół powinien być święty i nieskalany”.
Następnie metropolita poznański ponowił akt oddania Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej miasta, archidiecezji, Wielkopolski i całej Ojczyzny. „Czuwaj nad nami, o Niepokalana, czuwaj nad tym miastem, które dzisiejszego wieczoru oddaje się Tobie i składa Ci uroczysty hołd” – modlił się arcybiskup, zawierzając Maryi także sprawę życia ludzkiego, zwłaszcza tego zagrożonego.
„O Niepokalanie Poczęta, spójrz na niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat; na ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia; na kobiety i mężczyzn, ofiary przemocy; na starców i chorych, zabitych przez obojętność lub fałszywą litość. Spraw, aby wszyscy ludzie wierzący w Twojego Syna potrafili otwarcie i z miłością głosić ludziom naszych czasów Ewangelię życia – prosił abp Gądecki.
Procesja Światła, która odbyła się w Poznaniu po raz szósty, nawiązuje do nabożeństwa, które papież każdego roku 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odprawia na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Tam bowiem Pius IX wzniósł figurę Maryi na pamiątkę ogłoszenia 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Jej Niepokalanym Poczęciu.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.