„Nawet w tych ludziach, którzy żyją z dala od Boga, istnieje głęboka wewnętrzna tęsknota za nieskończonością i za transcendencją. Stąd tak ważne jest świadectwo życia chrześcijan”.
Benedykt XVI mówił o tym podczas nieszporów I Niedzieli Adwentu, rozpoczynających nowy rok liturgiczny. W modlitwie z Ojcem Świętym uczestniczyli studenci i profesorowie rzymskich uczelni papieskich, seminariów i kolegiów kościelnych, a także świeckich uniwersytetów Wiecznego Miasta. Spotkanie zostało zorganizowane w bazylice watykańskiej przez Kongregację Edukacji Katolickiej i wpisało się w obchody Roku Wiary.
„Niech rok liturgiczny, który rozpoczynamy tymi nieszporami, będzie także dla was drogą, na której raz jeszcze przeżyjemy tajemnicę tej wierności Boga, na której jesteście wezwani do budowania, jak na prawdziwej skale, waszego życia. Celebrując i przeżywając wraz z całym Kościołem tę drogę wiary doświadczycie, że Jezus jest jedynym Panem wszechświata i historii, bez którego każda ludzka konstrukcja może legnąć w gruzach – mówił Papież. – Liturgia, przeżywana w jej prawdziwym duchu, zawsze jest prawdziwą szkołą życia wiarą chrześcijańską, wiarą «teologalną», która angażuje całą waszą istotę: ducha, duszę i ciało, tak byście stawali się żywymi kamieniami w budowaniu Kościoła i współpracownikami nowej ewangelizacji. Zwłaszcza w Eucharystii żywy Bóg jest szczególnie blisko nas, stając się pokarmem podtrzymującym nasze życie, obecnością, która przemienia ogniem swej miłości”.
Benedykt XVI wskazał, że aule uniwersyteckie są także miejscami poszukiwania prawdy. Przypomniał, że studia to nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale także formacji ludzkiej i duchowej.
„Wiara chrześcijańska nie jest przylgnięciem do jakiegokolwiek i nieokreślonego boga, lecz do Boga żywego, który w Jezusie Chrystusie, Słowie Wcielonym, wszedł w naszą historię i objawił się jako Odkupiciel człowieka. Wierzyć znaczy powierzyć własne życie Temu, który może dać mu pełnię i otworzyć na nadzieję wykraczającą poza czas – wskazał Ojciec Święty. – Refleksja nad wiarą w Roku Wiary to zaproszenie, które pragnę skierować do całej wspólnoty uniwersyteckiej Rzymu”.
Spotkanie z Papieżem poprzedziło wspólne wyznanie wiary przy grobie św. Piotra. Natomiast na zakończenie liturgii młodzież Rzymu przekazała swym rówieśnikom z Brazylii ikonę Matki Bożej Sedes Sapientiae, przed którą przez ostatnie miesiące modlono się na uczelniach Wiecznego Miasta. Ikonę odebrali studenci z Belo Horizonte, gdzie w lipcu przyszłego roku odbędzie się Światowe Spotkanie Młodzieży Uniwersyteckiej, które poprzedzi Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. Benedykt XVI podkreślił, że będzie to wspaniała okazja, by zaświadczyć o wierności Boga i z nową siłą zaangażować się na rzecz społecznej i moralnej odnowy świata.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.