W minionym miesiącu w São Paulo zginęło 170 policjantów i strażników więziennych.
Największe miasto Brazylii, São Paulo, stało się w ostatnim czasie miejscem terroru. Wszystko to za sprawą bandytów, którzy w okrutny sposób mordują ludność cywilną. Ich głównym celem stali się jednak strażnicy więzienni i policjanci, których w minionym miesiącu zginęło 170. Aby opanować tę sytuację, władze municypalne i stanowe São Paulo zwróciły się o pomoc do sił federalnych.
Wobec narastającej przemocy, w wyniku której życie straciło wielu niewinnych ludzi, metropolita São Paulo kard. Odilo Pedro Scherer zwrócił się do wiernych archidiecezji z prośbą o modlitwę w intencji pokoju. Ponadto duchowny zachęcił ich do rozpowszechniania tekstu modlitwy we wszystkich mediach włącznie z internetem, aby rodziny, wspólnoty i parafie modliły się o pokój dla miasta.
W artykule zamieszczonym w lokalnych mediach (między innymi w dzienniku „O São Paulo”) kardynał wskazał, że „systematyczna przemoc jest symptomem głębokiego kryzysu kultury i cywilizacji, gdzie stłumiono lub utracono podstawowe wartości życia ludzkiego, tj. poczucie uczciwości i szacunek wobec osoby ludzkiej i jej podstawowych praw, przede wszystkim nienaruszalności fizycznej i poszanowania życia. Wartość ludzkiego życia znacząco zmalała w oczach oprawców, stąd też zabija się z błahych powodów lub nawet bez żadnej przyczyny – skonstatował. – Uwrażliwianie sumień należy do wychowania do życia w pokoju. Głoszenie Ewangelii Chrystusa mocą Ducha Świętego może doprowadzić do nawrócenia także brutalne dusze” – kończy zdaniem pełnym nadziei hierarcha.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.