O tym, że każdy człowiek powinien „siać ziarno słowa Bożego” i że często dopiero po wielu latach zmienia ono serce człowieka, mówił bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak w Seminarium Duchownym w Płocku 15 listopada.
Przewodniczył Mszy św. inaugurującej 35. Sympozjum Koła Naukowego WSD, pod hasłem „Kościół wobec wyzwania Nowej Ewangelizacji”. W programie sympozjum znajdzie się m.in. dyskusja panelowa o doświadczeniach Nowej Ewangelizacji w Kościele lokalnym.
W homilii bp Dajczak odwołał się do ewangelicznej przypowieści o siewcy, który wyszedł siać, a ziarno padało na różne podłoża. Podkreślał, że każdy człowiek, zarówno duchowny jak i świecki, powinien „siać ziarno słowa Bożego”, czyli głosić Ewangelię. Powinien to robić z nadzieją, nie licząc na natychmiastowe owoce swej pracy.
„Nawet ziarno rzucone na skałę, na nieurodzajny grunt, może wzrosnąć, czasami dopiero po wielu latach. Nie można zaprzestać głoszenia Ewangelii, bowiem cechą ludzkiego serca jest to, że może się ono zmienić. Tylko to ziarno, które pozostaje w rękach siewcy, będzie ziarnem zmarnowanym”, akcentował hierarcha.
Apelując o zaangażowanie w dziele ewangelizacji prosił, by siewca – ewangelizator, nigdy nie mówił, że „nie da rady”. Te słowa w ogóle nie powinny być używane, bowiem ktoś, kto ewangelizuje, nie może wychodzić z założenia, że coś mu się nie uda.
Sympozjum WSD rozpoczęło się Eucharystią w Kaplicy św. Stanisława Kostki. Otworzył je ks. dr Marek Jarosz, rektor uczelni. W programie dwudniowego spotkania naukowego znajdzie się m.in. dyskusja o formach Nowej Ewangelizacji z udziałem m.in. ks. Artura Godnarskiego – koordynatora „Przystanku Jezus” i Przemysława Lewińskiego – inicjującego akcję „Spływ kajakowy ojca z synem”.
Ponadto o Nowej Ewangelizacji w życiu Kościoła lokalnego dyskutować będą księża i świeccy, odpowiedzialni za diecezjalne ruchy i stowarzyszenia. W gronie prelegentów znajdą się m.in. ks. prof. dr hab. Leszek Misiarczyk (egzorcyzmy w służbie Nowej Ewangelizacji), ks. dr Przemysław Sawa (o Szkołach Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja), ks. prof. dr hab. Bogusław Dróżdż (o roli parafii w Nowej Ewangelizacji). Organizatorzy sympozjum zapraszają także na spektakl ewangelizacyjny „Pragnę” w III LO im. M. Dąbrowskiej w Płocku.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.