Japonia i Stolica Apostolska mogą prowadzić „owocny dialog” w tak ważnych kwestiach, jak zaangażowanie na rzecz światowego pokoju, wykorzystanie energii jądrowej, zrównoważony rozwój czy starzenie się społeczeństwa – powiedział kard. Peter Turkson w 70. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu podmiotami.
Przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax przemawiał 10 listopada w Tokio na międzynarodowym sympozjum poświęconym pokojowi i sprawiedliwości, które w 100-lecie swojego istnienia zorganizował jezuicki Uniwersytet Sofia.
Japonia jako jedyny kraj została zaatakowana bronią atomową; jest też nękana przez katastrofy naturalne i ekologiczne. Kard. Turkson chwalił jej mieszkańców za to, że tych trudnych doświadczeń używają do promowania pokoju i współpracy międzynarodowej, sprawiedliwego podziału dóbr, jak też odpowiedzialności w zakresie energetyki jądrowej. Szef watykańskiej dykasterii podkreślił ponadto, że bogate tradycje kulturowe i duchowe Japonii i Stolicy Apostolskiej mogą być „niezbędnym kompasem moralnym” w debacie na temat starzenia się społeczeństwa i imigracji. Ostrzegł Japończyków przed pokusą dyskryminacji imigrantów, jak też utylitarnym podejściem do wartości ludzkiego życia, które tak w chrześcijaństwie, jak i tradycyjnych japońskich wierzeniach, jest zawsze tak samo cenne.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.