Nie mijają echa zakończonego Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji. Wielu uczestników zgromadzenia komentuje zwłaszcza jego końcowe przesłanie.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE bp. Gianniego Ambrosio, z dokumentu wyłania się kluczowe dla Kościoła wyzwanie, jakim jest odzyskanie chrześcijańskiej tradycji oraz wizji człowieka. Jego zdaniem cywilizacja europejska stoi na rozdrożu, gdzie w grę wchodzi samo człowieczeństwo.
„Z jednej strony jest człowiek ze swoją godnością i transcendentną wizją życia – wyjaśnia włoski hierarcha. – Z drugiej zaś propozycja trzymania nadal zamkniętych oczu, bez jakiegokolwiek punktu odniesienia, aż po zredukowanie człowieka do roli trybiku w bezsensownej maszynerii. Dlatego właśnie ojcowie synodalni chcieli zwrócić szczególną uwagę na potrzebę odkrycia na nowo wartości człowieczeństwa na rzecz przyszłości pełnej dobra i nadziei”. Bp Ambrosio podkreśla ponadto, że odkrycie na nowo chrześcijańskich korzeni umożliwi „odnalezienie złożonego kontekstu własnej tożsamości i podjęcie na równi dialogu z innymi kulturami w świadomości, że ma się wiele do dania, a zarazem wiele do otrzymania od innych kontynentów, kultur i tradycji”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.