Luteranie mają swój Dzień „Wszystkich Świętych”

Dzień „Wszystkich Świętych” nosi u luteran dwie nazwy: Pamiątka Świętych Pańskich lub Pamiątka Umarłych. Jak informuje ks. Wojciech Pracki - luteranie nie czczą świętych w rozumieniu rzymskokatolickim, ponieważ nie uznają ich kultu.

W protestantyzmie nie przeprowadza się beatyfikacji ani kanonizacji osób wyróżniających się pobożnością. Pozostają one autorytetami i przykładami polecanymi do naśladowania, niemniej brak wszelkich elementów ich kultu. To znaczy, że nie kieruje się do nich modlitw i nie istnieje wiara w możliwość ich szczególnego wstawiennictwa. Luteranizm jest w swej naturze chrystocentryczny, a modlitwy są kierowane jedynie do Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Kościół Ewangelicko-Augsburski rozumie określenie „święty” jako usprawiedliwiony od grzechu lub wierzący – uświęcony wiarą w Jezusa Chrystusa. Świętość nie pochodzi od człowieka, ale jest darowana przez Boga. Należy pamiętać, że antropologia luterańska określa człowieka jako usprawiedliwionego/świętego grzesznika (simul iustus aet peccator). Oznacza to, że żyjąc w doczesności jednocześnie jesteśmy usprawiedliwieni z grzechów przez Chrystusa, niemniej ciągle grzeszności podlegamy.

Luteranie podobnie jak katolicy wykorzystują dzień „Wszystkich Świętych” na odwiedzanie grobów swoich bliskich i pielęgnowanie ich pamięci. Na cmentarzach organizowane są nabożeństwa o charakterze żałobnym i wspomnieniowym. W kazaniach dominuje tematyka związana z nieuchronnością śmierci oraz zwiastowanie nadziei zmartwychwstania. W modlitwach poleca się Bogu żywych, którzy opłakują swych zmarłych.

Także na cmentarzach ewangelickich organizuje się kwesty na ochronę zabytkowych grobowców i utrzymanie nekropolii.

„Wszystkich Świętych” nie jest świętem luterańskim, niemniej przeniknęło ono do ewangelickiego kalendarza kościelnego. Właściwą, luterańską Pamiątką Umarłych jest Niedziela Wieczności – ostatnia niedziela przed Adwentem. Także wtedy odbywają się nabożeństwa na cmentarzach. W niektórych parafiach na Śląsku Cieszyńskim nie ma zwyczaju palenia zniczy na grobach. W innych parafiach wierni palą znicze dla uczczenia pamięci zmarłych – nie za ich dusze.

Luteranie nie obchodzą natomiast Dnia Zadusznego, ponieważ nie mają zwyczaju modlitwy za ludzkie dusze. Luteranie nie wierzą w istnienie czyśćca. Zgodnie z Ewangelią wierzą, że Bóg kieruje albo do zbawienia albo do potępienia (co potocznie nazywamy piekłem i niebem)na podstawie wiary w Niego, bądź jej braku. Katolicka tradycja obchodzenia Dnia Zadusznego jest więc dla ewangelików zupełnie obca i niepraktykowana.

«« | « | 1 | » | »»
 • uhuhuhu
  30.10.2012 18:19
  "Zgodnie z Ewangelią"... Zgodnie z Ewangelią, Bóg odpuszcza grzechy także po śmierci i również na podstawie uczynków, także nie szarżujmy:D.

  Kościół stara się być ekumeniczny i dostaje takie wstawki NON-STOP, od kazdego innego wyznania. Luteranie powinni pilnować własnego nosa i zająć się na przykład tym, jak święty Paweł pojmuje grzech rozłamu (gr. heresia) i z czym go zestawia. Mogliby też rzucić okiem na scenę Przemienienia na Górze Tabor, tak w kwestii modlitwy za zmarłych, bo ona chyba precyzuje wszystko. No ale i tak to Kosciół Katolicki będzie zawsze "nietolerancyjny" i "nieewangeliczny".

  Ciężko.
 • nieprawda
  02.11.2013 10:18
  Mieszkam na Islandii, gdzie luteranie nawet nie słyszeli o "Wszystkich świętych".
 • odp. dla uhuhuhu
  01.11.2014 09:55
  Nie dlatego, że Luter nie lubił, tylko dlatego, że tych ksiąg nie ma w kanonie hebrajskim . I tyle.
 • Gość
  07.10.2016 20:27
  Ja sama jestem ewangeliczka i też obchodzę pamiątkę umarłych oraz niedzielę wiecznosci
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.