„Czy jesteśmy uczciwi wobec samych siebie? Jeśli usłyszysz ten faryzejski krzyk w swoim sercu, to znaczy, że brak ci łaski i wiary” – mówił w kazaniu podczas nabożeństwa sprawowanego 28 października w bielskim kościele luterańskim ks. prof. Marek Jerzy Uglorz.
Modlitwa w kościele Zbawiciela poprzedziła obrady ostatniego dnia obrad jesiennej sesji XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który od piątku odbywał się w Bielsku-Białej. Członkowie najwyższej władzy kościelnej polskich luteran debatowali m.in. o najważniejszych zadaniach dla Kościoła na najbliższe pięć lat oraz o zbliżającym się jubileuszu 500 lat Reformacji. Obrady ostatniego dnia obejmowały dyskusję nad zgłoszonymi wnioskami. Synod zdecydował, że zmienia sposób dalszej pracy nad stanowiskiem w sprawie małżeństwa, rodziny i seksualności człowieka urzędu duchownego.
Jak wyjaśnia KAI, ks. ks. Wojciech Pracki, rzecznik prasowy Kościoła luterańskiego, chodzi o to, że przygotowany projekt dokumentu w tej sprawie nie zyskał akceptacji synodałów ze względu na swoją ogólnikowość. Dlatego w przyszłości to Komisja Pastoralna na wniosek Rady Synodalnej będzie mogła przygotować osobne, szczegółowe dokumenty w tej sprawie. Mają się one koncentrować na konkretnych zagadnieniach dotyczących rodziny i seksualności duchownego tak, by opisać je w sposób pogłębiony i merytoryczny.
Synodałowie zatwierdzili też podstawę programową nauczania religii ewangelickiej od poziomu przedszkoli po szkoły ponadgimnazjalne. Ma to m.in. związek z reformą edukacji, na mocy sześciolatkowie pójdą do szkoły. „Chcemy, by programie prezentowane były materiały adekwatne do psychofizycznego rozwoju dziecka” – zaznacza ks. Pracki.
Dyskutowano także nad zmianami w regulaminie wyborów duchownych i świeckich delegatów do synodu Kościoła. Ustalono, że dopiero parafianie, którzy są w parafii ponad 3 lata zyskują bierne i czynne prawo wyborcze. Dotyczy to zarówno konwertytów, jak i tych, którzy przenoszą się do innej wspólnoty parafialnej Kościoła luterańskiego.
Synod zatwierdził skład komisji synodalnych oraz podjął uchwałę o ustaleniu następnych sesji – wiosennej w Warszawie, jesiennej w Warcinie koło Słupska.
Na zakończenie prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza zainicjował modlitwę i wspólne odśpiewano hymn Kościoła luterańskiego – "Warownym grodem jest nasz Bóg". Synod zakończyło błogosławieństwo Biskupa Kościoła, ks. Jerzego Samca.
Synod zrzesza 43 świeckich oraz 29 osób duchownych. Kadencja trwa pięć lat. Na Śląsku Cieszyńskim mieszka ponad połowa z ok. 70 tys. polskich luteran. Pozostali wierni skupieni są jeszcze w pięciu diecezjach na terenie całego kraju.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.