„Wierzę, że poprzez nasz śpiew i taniec możemy wzbudzić w Polakach radość, której źródłem jest Jezus"
Swój tygodniowy pobyt w Polsce rozpoczęło kilkunastu przedstawicieli ewangelizacyjnej brazylijskiej Wspólnoty Shalom. Odwiedzą oni cztery diecezje, w których promować będą przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.
Przedstawiciele Wspólnoty Shalom z Brazylii spotkają się z młodzieżą z diecezji poznańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, płockiej i warszawsko-praskiej. Podczas koncertów ewangelizacyjnych przybliżać będą charyzmat swojej wspólnoty i zachęcać do przyjazdu w 2013 r. do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży.
„Wierzę, że poprzez nasz śpiew i taniec możemy wzbudzić w Polakach radość. Zależy nam jednak na tym, aby nie była to tylko chwilowa radość, ale taka, która trwa wiecznie i której źródłem jest Jezus” – mówi w rozmowie z KAI Cristiano Pinheiro ze Wspólnoty Shalom.
Brazylijczyk podkreśla też, że podczas Światowych Dni Młodzieży na uczestników czekać będzie wręcz klimat fiesty i zabawy, ale także, co jest ich istotą, możliwość spotkania z Bogiem i Kościołem. „Każde Światowe Dni Młodzieży to okazja do radosnego przeżywania swojej wiary, ale wierzę, że w Brazylii ludzie będą czuli to jeszcze głębiej” – przekonuje Pinheiro.
Międzynarodowe Zgromadzenie Wiernych Wspólnota Shalom założona została w lipcu 1982 r. w Fortaleza w południowo-wschodnej Brazylii przez Moysesa de Azevedo Filho, który jest jej moderatorem generalnym. W 2007 r. został on nominowany na konsultora Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Wspólnota Shalom narodziła się z potrzeby ewangelizacji przede wszystkim młodych ludzi, którzy oddalili się od Boga, a inspirację dla jej działań stanowią duchowości św. Franciszka z Asyżu i św. Teresy z Avila. Obecnie należy do niej ok. 5 tys. osób, kobiet i mężczyzn w różnym wieku, którzy wybrali zarówno życie w celibacie, jak i małżeństwie, ale także kapłani, seminarzyści i diakoni. W bieżącym roku Wspólnota została przyjęta na pełnych prawach kościelnych przez papieża Benedykta XVI.
Wspólnota Shalom poprzez nowe formy ewangelizacji głosi Słowo Boże na całym świecie odwiedzając z koncertami ewangelizacyjnymi różne kraje. Swoje domy ma oprócz Brazylii, gdzie jest ich ponad 60, także w kilkunastu krajach świata. W Europie są to Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Francja, Portugalia, Włochy, Szwajcaria i Węgry. Jak przyznają jej członkowie, bardzo chcieliby otworzyć dom także w Polsce, co jest jednak uzależnione od tego czy zaproszenie skieruje do nich biskup którejś z diecezji.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.