Rozpoczęcie Roku Wiary w Kafarnaum

Uroczystą liturgią w Kafarnaum chrześcijanie Ziemi Świętej rozpoczęli przeżywanie Roku Wiary. W sobotę, 13 października, pod przewodnictwem ojca kustosza Pierbattisty Pizzaballi modlono się nad Jeziorem Galilejskim.

Po proklamacji Ewangelii przy brzegu Jeziora Genezaret, przywołującej pobyt Jezusa w Kafarnaum i powołanie pierwszych apostołów, uczestnicy przeszli procesyjnie wśród ruin miasta publicznej działalności Zbawiciela.

Uroczysta Eucharystia celebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów miała miejsce przy murach synagogi, w sąsiedztwie ruin domu św. Piotra. Wśród koncelebransów był abp Elias Chacour, zwierzchnik kościoła grecko-katolickiego w Galilei. W kazaniu podkreślił znaczenie Kafarnaum w życiu Jezusa oraz jego przesłanie dla każdego wierzącego.

Liturgię Słowa na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego oraz Eucharystię w ruinach miasta Kafarnaum poprzedziła celebracja sakramentu Pojednania. Do tego momentu nawiązał ojciec kustosz przypominając, że Jezus jest lekarzem wszystkich chorych na duszy i na ciele. Na zakończenie zostały poświęcone i rozdane wiernym winogrona, jako eucharystyczny symbol oraz inne owoce palestyńskiej ziemi.

Ta pierwsza tak uroczysta procesja do Kafarnaum, zorganizowana przez franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej, nawiązuje do wielowiekowej tradycji pobożnego nawiedzania każdego Miejsca Świętego celebrując w nim wspomnienie ewangelicznych wydarzeń. Wśród uczestników byli liczni przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich, osoby życia konsekrowanego oraz wierni parafii z Jerozolimy, Nazaretu i innych wspólnot Galilei.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg