Hiszpania oraz kraje Ameryki Łacińskiej obchodzą 12 października święto „Matki Bożej Pilar”, której sanktuarium znajduje się w Saragossie.
Słowo „Pilar” wskazuje na kolumnę, na której stoi figura Matki Bożej. Święto nosi również miano „Día de Hispanidad”, czyli dnia, który podkreśla jedność krajów języka hiszpańskiego.
Jak podaje tradycja, apostoł Jakub miał ewangelizować region dzisiejszej Saragossy. Nie widząc większych skutków postanowił wrócić do Jerozolimy. Wówczas objawiła mu się Matka Boża na kolumnie niesionej przez aniołów i zachęciła do dalszej ewangelizacji. „Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba” – miała powiedzieć Maryja do św. Jakuba. Tradycja głosi, że ta sama kolumna znajduje się do dzisiaj w barokowej bazylice, która została wybudowana w Saragossie. Na słupie znajduje się 38-centymetrowa figura Matki Bożej, która jest bardzo czczona w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej. Wielu Hiszpanów, zwłaszcza kierowców, nosi specjalną, 38-centrymetrową wstążkę Matki Bożej Pilar jako znak oddania się w opiekę Maryi.
Od samego rana mieszkańcy Saragossy, Aragonii i pozostałych regionów Hiszpanii, a także przedstawiciele 14 krajów, głównie z Ameryki Łacińskiej, tkają z kwiatów 15-metrową kolumnę i różany płaszcz dla Matki Bożej na placu przed bazyliką. Szacuje się, że tzw. „ofiarę z kwiatów” złoży w tym roku, co najmniej pół miliona osób. Wiele grup ubranych jest w stroje regionalne i tańczy tradycyjną, aragońską „jotę”, czyli popularny taniec ludowy.
Uroczystą Mszę odprawił w Saragossie abp Manuel Ureña, który podkreślił w homilii znaczenie rozpoczynającego się Roku Wiary oraz solidarności w czasie panującego kryzysu. Początek Mszy zbiega się z niezwykle widowiskowym deszczem płatków różanych, które zrzuca miejscowy Klub Lotniczy.
Matka Boża Pilar jest patronką hiszpańskich sił wojskowych oraz Świata Hiszpańskiego. Pilar to też popularne wśród kobiet imię. Patronką Hiszpanii jest Matka Boża Niepokalanego Poczęcia.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych