Publikujemy informacje z Gniezna, Kielc
W specjalnym dekrecie biskupa kieleckiego, wyjaśniającym zasady uzyskania odpustu zupełnego w rozpoczynającym się dzisiaj Roku Wiary, zostały wymienione sanktuaria diecezjalne, gdzie po spełnieniu określonych praktyk, będzie można uzyskać odpust zupełny.
Bp Ryczan wyznaczył do tego celu kilka sanktuariów na terenie diecezji kieleckiej. Są to: bazylika katedralna w Kielcach, kościół bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, bazylika Grobu Bożego w Miechowie, sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie i Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie, sanktuarium Narodzenia NMP w Wiślicy, a także Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.
Odpust pod zwykłymi warunkami mogą uzyskać wierni za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do któregoś z sanktuarium wskazanego przez biskupa diecezjalnego oraz do którejś z bazylik papieskich, czy katakumb chrześcijańskich i wezmą tam udział w nabożeństwie , bądź – jak napisano w dekrecie – „będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, „Wyznaniem wiary”, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych”.
Odpust zupełny można także uzyskać uczestnicząc w Roku Wiary w co najmniej trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w „jakimkolwiek kościele lub w stosownym miejscu”.
Możliwość uzyskania odpustu przysługuje także tym z wiernych, którzy w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez biskupa kieleckiego, zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin, dodając „Wyznanie wiary” oraz, jeśli w dowolnie wybranym terminie podczas Roku Wiary nawiedzą baptysterium lub inne miejsca, w którym otrzymali chrzest i odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
Oficjalne rozpoczęcie Roku Wiary w diecezji kieleckiej odbędzie się w sobotę 13 października podczas Mszy św. o godz. 11 w bazylice katedralnej, z udziałem przedstawicieli wszystkich parafii diecezji oraz grup wspólnotowych.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.