Do gwałtownych starć między ludnością tubylczą a policją doszło 6 października w okręgu Totonicapán w Gwatemali.
Ośmiu Indian zostało zabitych, a 40 poważnie rannych. Tragedia miała miejsce w czasie tłumienia manifestacji tubylców i rolników protestujących przeciwko rosnącym cenom energii elektrycznej i reformom konstytucyjnym proponowanym przez prezydenta Otto Péreza Molinę. Protestujący zablokowali m.in. jedną z głównych dróg tranzytowych w regionie.
Konferencja Episkopatu tego kraju zaapelowała do władz o wnikliwe zbadanie przebiegu dramatycznych wydarzeń. „Kościół katolicki uważa za absolutnie niezbędne wobec pojawiających się sprzecznych wersji wydarzeń, aby w sposób rzetelny i wiarygodny została ustalona cała prawda” – czytamy w specjalnym komunikacie.
Także Chrześcijańska Rada Ekumeniczna w Gwatemali, do której należą różne Kościoły, w tym katolicki i protestanckie, jednoznacznie potępiła użycie przez policję przemocy i domaga się od rządu zaprzestania represji wobec ludności indiańskiej.
Władze wojskowe podawały pierwotnie, że siły porządkowe oddały jedynie wystrzały ostrzegawcze w powietrze. W ostatnim komunikacie poinformowały jednak, że zatrzymano dwie żołnierki należące do oddziałów rezerwy, które według wstępnych ustaleń w obronie własnej oddały strzały w stronę protestujących.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.