Z udziałem setek tysięcy wiernych w centrum Bejrutu rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Benedykta XVI. Na jej zakończenie papież przekaże przedstawicielom Kościołów lokalnych regionu Bliskiego Wschodu adhortację apostolską „Ecclesia in Medio Oriente”.
Papież przybył w papamobile na położone nad brzegiem Morza Śródziemnego miejsce celebry witany entuzjastycznie przez pielgrzymów z Libanu i Bliskiego Wschodu. Są wśród nich chrześcijanie wszystkich obrządków oraz muzułmanie. Powiewały flagi watykańskie, libańskie oraz innych krajów.
W Eucharystii, która będzie odprawiana po francusku, arabsku i łacinie uczestniczą m. in. przedstawiciele libańskich władz z prezydentem Michelem Sleimanem, władz lokalnych, Bejrutu oraz ok. 300 biskupów.
Papież z koncelebransami zasiadł na podium ołtarzowym w kształcie trzech cedrów stojących jeden za drugim. Drzewo to, niejeden raz wspominane w Biblii, jest symbolem Libanu, uwidocznionym na jego fladze i banknotach.
Na zakończenie Mszy św. Ojciec Święty odmówi ze wszystkimi modlitwę Anioł Pański i przekaże adhortację.
Po południu odbędzie się spotkanie ekumeniczne w siedzibie katolickiego patriarchatu syryjskiego w podstołecznym Charfet. Wieczorem zaś na międzynarodowym lotnisku im. Rafiqa Haririego odbędzie się ceremonia pożegnania.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.