Przedpołudniowe spotkanie papieża

Przed południem w drugim dniu wizyty apostolskiej w Libanie Benedykt XVI spotkał się z przywódcami libańskiego państwa i przedstawicielami wiodących wspólnot muzułmańskich kraju.

Liban   Henryk Przondziono/GN Liban
Pamiątki papieskiej wizyty
W Pałacu Prezydenckim w Baabda papież odbył prywatne spotkania i rozmowy kolejno z prezydentem Michelem Sleimanem, maronitą, przewodniczącym parlamentu Nabihem Berri, szyitą oraz premierem libańskiego rządu Nagibem Mikatim, sunnitą. Już od wczoraj kancelaria prezydenta wzywała mieszkańców, aby już od ósmej rano gromadzili się na ulicach Baabdy, aby zobaczyć papieża i otrzymać jego błogosławieństwo. Papież w "papamobile" przebył ostro kontrolowaną przez siły bezpieczeństwa 30-kilometrową trasę z nuncjatury apostolskiej w Harissie do Pałacu Prezydenckiego w Baabdzie. Był entuzjastycznie witany przez tysiące stojących na poboczach chrześcijan i muzułmanów, którzy machali chorągiewkami i rzucali confetti. W pewnym momencie pojawiła się gwardia republikańska na koniach z flagami watykańskimi i libańskimi w dłoniach, towarzysząc papamobile aż do pałacu prezydenckiego. Tam grupa folklorystyczna tańczyła dla papieża. Gdy wysiadł, powitali go prezydent z małżonką.

W spotkaniu z papieżem prezydentowi Sleimanowi towarzyszyła żona Wafaa z trojgiem dzieci. Zakończyło się ono wymianą prezentów i wspólnym zdjęciem.

Po rozmowach z czołowymi libańskimi politykami papież spotkał się ze zwierzchnikami i przedstawicielami największych wspólnot muzułmańskich kraju: sunnitów, szyitów, alawitów i druzów. W rozmowie uczestniczyli także: patriarcha maronicki Béchara Raï, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz nuncjusz apostolski w Libani abp Gabriele Caccia. Na stojąco Ojciec Święty krótko witał się i rozmawiał z przedstawicielami muzułmanów, Na koniec wykonano wspólne zdjęcie.

Papież przekazał obecnym w Pałacu Prezydenckim przedstawicielom władz państwowych i zwierzchnikom wspólnot muzułmańskich egzemplarze podpisanej wczoraj adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Medio Oriente".

Przed udaniem się na spotkanie z przedstawicielami władz, korpusu dyplomatycznego, zwierzchników religijnych i świata kultury Benedykt XVI podlał i pobłogosławił drzewko cedru - symbol Libanu - które zostanie zasadzone w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama