Episkopat francuski w najbliższych dniach wypowie się na temat oskarżeń zawartych w opublikowanej wczoraj „Czarnej Księdze oddziaływania psychiczno-duchowego” – poinformował katolicki dziennik „La Croix”. Wydana przez Centrum Przeciwko Manipulacji Psychicznej (CCMM) publikacja zebrała 17 świadectw oskarżających o niedopuszczalne manipulacje ruchy charyzmatyczne, a zwłaszcza Wspólnotę Błogosławieństw.
Książka zawiera wypowiedzi członków wspólnoty, którzy wyrażają ubolewanie z powodu uczestnictwa w systemie manipulacji i zaślepienia swego sumienia. Jej były prowincjał na południu Francji, o. Jean-Baptiste Tison, twierdzi, że w zachowaniu swoich przełożonych dostrzegał wiele nadużyć i doprowadziło go to do przekonania, iż jest ona niezdolna do autoreformy. Zdaniem „La Croix” w ruchach charyzmatycznych często miały miejsce terapie i sesje psycho-duchowe prowadzące do poważnych odchyleń i manipulacji umysłowych. Przewodnicząca Centrum Przeciwko Manipulacji Psychicznej (CCMM), Annie Guibert, jest przekonana, że francuski episkopat zdecydowanie potępi niektóre praktyki używane przez odnowę w Duchu Świętym.
W listopadzie ubiegłego roku przewodniczący francuskiego episkopatu, kard. André Vingt-Trois, zapewnił Centrum Przeciwko Manipulacji Psychicznej, że wspomniane praktyki zostały wyeliminowane z życia Wspólnoty Błogosławieństw. Zaznaczył, że mianowanie dominikanina, o. Henry Donneaud jako papieskiego komisarza, przedstawienie przez niego w prawdzie niedostatków założycieli, wdrażanie nowych statutów dla Wspólnoty, to elementy, które pozwalają spoglądać na przyszłość Wspólnoty Błogosławieństw z większą ufnością – pisał wówczas kard. Vingt-Trois.
Równocześnie francuski dziennik katolicki informuje o powolnej odbudowie Wspólnoty Błogosławieństw, którą można wręcz określić jako jej ponowne zakładanie. Zaznacza, że przeżywa ona trudne chwile z powodu opuszczenia jej przez połowę z 1,5 tys. członków. W lipcu b.r. o. Donneaud wraz z abp Robertem Le Gallem z Tuluzy sprawy związane ze Wspólnotą Błogosławieństw omawiali w Rzymie z prefektem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. Joao Braz de Aviz. Postanowiono między innymi, że kard. Braz de Aviz i abp Le Gall jesienią zadecydują, kiedy odbędzie się planowane początkowo na wiosnę bieżącego roku zgromadzenie generalne Wspólnoty. Ma ono wybrać przełożonych każdej z jej gałęzi oraz przewodniczącego,
Charyzmatem założonej w 1973 r. Wspólnoty Błogosławieństw jest „komunia stanów życia”. Świeccy (obecnie 256 osób), bracia konsekrowani (144) i siostry konsekrowane (244) mieszkają razem w domach wspólnotowych. Praktykują różne formy ubóstwa pod kierunkiem koordynatora. To życie braterskie na wzór pierwszych wspólnot chrześcijańskich zaczęło rodzić jednak pytania, np. o koedukację życia konsekrowanego, władzę świeckich nad osobami konsekrowanymi itp. Doszły do tego oskarżenia wobec prominentnych członków Wspólnoty o molestowanie seksualne.
Już kilka lat temu Stolica Apostolska zleciła arcybiskupowi Albi przeprowadzenie „procesu uzdrowienia” we Wspólnocie. Z czasem funkcję tę przejął metropolita Tuluzy. W 2010 r. dominikanin, o. Henry Donneaud został mianowany papieskim komisarzem Wspólnoty, którego zadaniem jest kierowanie nią w czasie „przebudowy”. Pełnić on będzie swą funkcję do czasu zgromadzenia generalnego Wspólnoty. Mają na nim zostać wybrane nowe władze: osobne dla świeckich, braci i sióstr. Każdy dom wspólnoty wybierze również swojego koordynatora.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.