Chrzest i świadectwo

Abp Hoser pisze w liście o realizacji czteroletniego planu duszpasterskiego w Kościoła w Polsce, którego hasłem są słowa "Przez wiarę i chrzest do świadectwa". Pokazuje bardzo konkretnie i praktycznie jak będzie ona przebiegać w diec. warszawsko-praskiej.

Wraz z całym Kościołem w Polsce wkraczamy na drogę wiary chrzcielnej i naszych ze Chrztu wynikających zobowiązań - podkreśla abp Hoser. - Jest to zadanie całego Kościoła diecezjalnego, a nie tylko księży i osób konsekrowanych, którzy stanowią zaledwie ułamek procenta wszystkich wiernych – dodaje.

Przypominając, że powołaniem świeckich jest świadczenie i życie wiarą w społeczeństwie, niesienie Dobrej Nowiny oraz ukazywanie radości Ewangelii we wszystkich środowiskach, abp Hoser zapowiada w liście powoływanie kolejnych Duszpasterskich Rad Parafialnych. - W ten sposób przedstawiciele laikatu będą uczestniczyli w kształtowaniu życia parafialnego poprzez podejmowanie współodpowiedzialności za rozeznanie sytuacji, problemów, wyzwań i zadań oraz szukanie rozwiązań i konkretne działania - czytamy liście.

Biskup warszawsko-praski zaprasza również wiernych do angażowania się w działalność Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. - Nie możemy pozostawać obojętni na trudne sytuacje życiowe, wszystkie postaci biedy i niedostatku, problemy zdrowotne, mieszkaniowe i wiele innych, z którymi borykają się nasi bliźni - zaznacza w liście abp Hoser.

Odpowiedzią na rosnące zagrożenia zewnętrzne i trudności, z jakimi na co dzień borykają się rodziny, są tworzone Parafialne Ośrodki Formacji Rodziny, które są przeznaczone dla wszystkich - podkreśla biskup warszawsko-praski. - Chodzi przede wszystkim o ukazanie prawdziwego obrazu i powołania rodziny, oraz o przygotowanie jej członków do wypełnienia zadań czekających na rodzinę - czytamy w liście.

Nazywając modlitwę "oddechem wiary" abp Hoser napisał, że nicią przewodnią modlitwy diecezjalnej będą Eucharystia i Różaniec w formie Jerycha Różańcowego. - Ta nieustanna i wytrwała modlitwa otwiera przed nami wielką szansę, abyśmy potrafili we wspólnocie Kościoła wiernie podejmować nasze życiowe powołania i z ufnością oczekiwać na zwycięstwo Bożej Miłości, Pokoju, Mądrości i Sprawiedliwości - pisze ordynariusz.

Na zakończenie biskup warszawsko-praski zachęca wiernych do wczytania się w encyklikę Ojca Świętego Franciszka zatytułowaną Światło Wiary (Lumen Fidei). - Wiara nie jest ciemnością, ani ciemnogrodem, ani obskurantyzmem. To światło, oświecające każdego, kto na ten świat przychodzi - czytamy w liście odczytywanym we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.